Bota

Shefat ushtarakë të SHBA-së dhe Turqisë diskutojnë mbi Sirinë dhe Lindjen e Mesme

Sipas Pentagonit, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i SHBA-së, gjenerali Joseph Dunford, u takua veçmas të mërkurën me homologun e tij turk Gjeneral Hulusi Akar në një samit të NATO-s në Bruksel.

Zëdhënësi i Pentagonit Kolonel Patrick Ryder tha: “Shtetet e Bashkuara dhe Turqia gëzojnë një marrëdhënie të fortë reciproke në fushën ushtarake si anëtarë kyç të aleancës së NATO-s,”.

Të dy udhëheqësit ushtarakë diskutuan mbi Sirinë dhe rajonin e Lindjes së Mesme./yenisafak/Gazeta Impakt