Shqiperia

Sheshi “Nënë Tereza” bëhet me kryq si sheshi i Vatikanit, gati “froni” për protestanin Erion Veliaj

Ka nisur prej disa orësh Kongresi i PS. Brenda Pallatit të Kongreseve u konfirmua Veliaj dhe 6 kryebashkiakë të tjerë, pezull mbetet Dako për Durrësin. Pas përfundimit të pjesës së parë të punimeve në Kongresin e Partisë Socialiste, anëtarët u zhvendosën nga Pallati i Kongreseve, drejt Sheshit “Nënë Tereza”, ku ishte formuar nje skene gjigande me karrige dhe militante socialiste te Tiranes dhe te ardhur nga rrethet e tjera.

Si te mos mjaftonte qe sheshi kryesor i kryeqytetit te Shqiperise mban si emer nje simbol te kishes katolike, si murgeshe Tereza e Kalkutes, sot atij ju shtua nje kryq ne skenen e prazantimit te protestantit Veliaj per rikandimim si kryetar Bashkie, nga kryeministri katolik Edi Rama.

Edi Rama dhe Erion Veliaj duhet ti japin llogari shumices muslimane te Shqiperise dhe Tiranes po ashtu edhe te gjithe atyre qe nuk jane kristiane e nuk besojne ne ndonje fe, se pse ky kryq u shfaq ne kete skene. Duket qarte qe ky simbol fetar ne kete skene, cenon shekullarizmin dhe laicitetin e shtetit./ Gazeta Impakt

OPINIONE