Shkakton zjarr masiv duke djegur para për “ditën e të vdekurve”

Një zjarr i shkaktuar nga djega simbolike e parave me rastin e ditës së të vdekurve në Kinë, ka marrë jetën e 4 personave, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lajmi është bërë i ditur nga agjencia e lajmeve Taygu. Raportohet se 4 personat të cilët kanë humbur jetën, janë zjarrfikës të cilët kanë shkuar për të shuar zjarrin.

Ndërsa sipas hetimeve të policisë, zjarri është shkaktuar nga një person i cili dogji disa para në mënyrë simbolike me rastin e Ditës të Vdekurve (Çingmingcie).
Personi që dogji paratë është ndaluar nga policia

Gjatë ditës së të vdekurve, kinezët vizitojnë varrezat e të afërmeve. I pastrojnë dhe i lyejnë përsëri emrat e tyre mbi varre. Sipas besimit gjatë vizitës së tyre në varreza, ata dërgojnë ushqime dhe pije, si dhe djegin para, në mënyrë që “askush të mos mbesë pa para”.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne