Bota

Shpërthimet e Hamasit nxitojnë shtetet arabe që të normalizojnë lidhjet me Izraelit

Një zëdhënës i Hamasit ka akuzuar disa shtete arabe për nxitimin që kanë për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin, i cili është i angazhuar në nxitjen e ndjenjave anti-muslimane dhe shkatërrimin e vendeve të shenjta myslimane.

Zëdhënësi i Hamasit Hazem Qasem tha të enjten se vendet arabe po përpiqen me dëshirë të përparojnë lidhjet me Tel Aviv në një kohë kur izraelitët po dëmtojnë ndjenjat fetare të popullit palestinez dhe myslimanë.

Ai vazhdoi të thotë se një seri e prishjeve masive të kohëve të fundit në Xhaminë al Aksa nga qindra kolonë hebrenj ekstremist pasqyruan “përbuzje të plotë për ndjenjat e kombeve arabe dhe myslimane në mbarë botën”.

Zëdhënësi gjithashtu tha se një mbështetje e pakushtëzuar nga administrata e presidentit amerikan Donald Trump e ka inkurajuar Izraelin të shkelë të drejtat e Palestinës në përputhje me axhendën e tij të okupimit në rajon.

Zëdhënësi theksoi se populli palestinez, megjithatë, do të vazhdojë të mbrojë vendet e shenjta dhe të mbështesë luftën e tyre deri në heqjen e okupimit nga tërë toka e tyre.

Liderët e Lartë të Hamasit, muajt e fundit, kanë thënë vazhdimisht se lëvizjet nga disa regjime arabe për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin përbëjnë një “goditje në shpinë” të popullit palestinez dhe kauzës së tyre.

Ismail Haniyeh, kreu i byrosë politike të Hamasit, më parë dënoi me forcë konferencën e udhëhequr nga SH.B.A. në Bahrein në mbështetje të “marrëveshjes së diskutueshme të presidentit Donald Trump të shekullit”, duke thënë se kjo arriti në “normalizimin” arab të marrëdhënieve me Izraelin.

Regjimi izraelit ka rifilluar tashmë një “ambasadë virtuale” në përpjekje për të “promovuar dialog” me shtetet arabe të Gjirit Persik.

Në gusht, Ministri i Jashtëm izraelit Izrael Katz tha se po punonte drejt “normalizimit transparent dhe nënshkruar marrëveshje” me një numër shtetesh të Gjirit Persik, pasi vendet nuk guxojnë të zbulojnë marrëdhëniet e tyre klandestine me Tel Aviv pas viteve të kontakteve të fshehta.

Netanyahu në fund të nëntorit të vitit të kaluar vizitoi Omanin, ku u takua me Sulltan Sayyid Qaboos në Pallatin Mbretëror Bait al-Barakah në qytetin bregdetar të Seeb afër kryeqytetit Muscat.

Më 26 tetor të vitit të kaluar, ministria e izraelit e kulturës dhe sportit Miri Regev udhëtoi në Emiratet e Bashkuara Arabe për të shoqëruar ekipin e xhudos së Izraelit në Abu Dhabi Grand Slam 2018. Vizita e saj në Emiratet e Bashkuara Arabe shënoi të parën në llojin e saj nga një ministër izraelit në një shtet të Gjirit Persik.

Tel Aviv dhe Abu Dhabi nuk kanë asnjë lidhje diplomatike dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nuk e njohin Izraelin, por të dy palët kanë rritur bashkëpunimin në vitet e fundit.Ka pasur raporte të shumta për kontakte në rritje midis zyrtarëve sauditë dhe izraelitë gjithashtu.

Midis vendeve arabe, Izraeli ka marrëdhënie diplomatike vetëm me Egjiptin dhe Jordaninë.

Në dhjetor 2017, Trump zyrtarisht shpalli qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemit al-Quds si “kryeqytetin” të Izraelit, megjithë paralajmërimet nga e gjithë bota se masa do të rrezikonte të shkaktonte një valë të re dhune në Lindjen e Mesme.

Më vonë, në maj 2018, Shtetet e Bashkuara njoftuan zyrtarisht hapjen e ambasadës së saj të re në al-Quds Jeruzalem, në mes të goditjeve vdekjeprurëse të Izraelit kund`r protestave paqësore nga palestinezët në territoret e pushtuara.

Ministria Palestineze e Punëve të Jashtme dhe Mërgimtarët në maj dënoi me forcë propozimin e diskutueshëm të Trump, duke thënë se ai përkthehet në njohjen nga Uashingtonit të regjimit izraelit në territoret e pushtuara Palestineze./gazetaimpakt/presstv