Shqiperia

Shqipëria në panik nga tërmeti 6.4 ballë, rritet bilanci, shkon në 13 numri i viktimave, mes tyre 2 fëmijë

Një tërmet i fuqishëm 6.3 ballë ka goditur vendin, ndërsa zyrtarisht 13 persona kanë humbur jetën, mes tyre 2 fëmijë. Ndonëse ende nuk ka një bilanc të saktë, raportohet se nën rrënoja ka ende njerëz. Epiqendra e tërmetit ishte në afërsi të qytetit të Durrësit dhe 32 kilometra nga Tirana, ndërkohë që dëmet më të mëdha janë shkaktuar në qytetin bregdetar.

Gazetarja Klodjana Haxhiaj raporton se ka dyshime që disa pallate të vjetër janë shembur në Durrës, ndërtesa të vjetra. Dëme të mëdha janë shkaktuar dhe në Thumanë, ku deri me tani raportohet per 5 viktima. Po ashtu banesa dhe pallate të dëmtuara ka edhe në kryeqytet, ndërsa shumë persona kanë mbetur të plagosur, në tentativë për të shpëtuar./ tpz

OPINIONE

INTERVISTA