Shqiperia

Shqiptarët degjenerojnë ambasadoren amerikane Yuri Kim për komentet e saj kundër Rusisë

Dhjetra shqiptarë kanë kundërshtuar deri në degjenerim ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim.

Publikimi fillimisht në profilin e Ambasadores në Twitter dhe më pas në faqen zyrtare të Ambasadës Amerikane në Shqipëri të një fotoje të shoqëruar me një tekst në mbështetje të deklaratës së bërë nga kryeministri Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp me Ministrin e Jashtëm Rus Sergei Lavrov ka irrituar pjesën më të madhe të komentuesve.

“Më 26 shkurt, Lavrov u përpoq të ligjërojë #Albania se si “detyrimet” #NATO & #EU pengojnë lidhjet me Rusinë. @ediramaal e korrigjoi atë: “Ne nuk jemi me NATO-n ose BE-në sepse jemi të detyruar të bëjmë, por sepse ne kemi zgjedhur dhe ne jemi krenar që i përkasim asaj familjeje të madhe. #NATOprouda”, ky ishte komenti i Kim q` u kund`rshtua nga komentuesit.

Një pjesë e konsiderueshme e tyre e kanë quajtur ambasadoren Kim si të paaftë ose të blerë kokë e këmbë nga Rama. Ndërsa pjesa tjetër ka qënë edhe egër në komente duke i kujtuar asaj deklaratën e këtij të fundit kur thoshte se “Trump është rrezik jo vetëm për Amerikën, por një rrezik global” dhe NATO është si nata, nuk të sjell as bukë as ujë”.

Gjithashtu komuntuesit kanë ironizuar edhe deklaratën e Ramës se: “Në Rusi përpos të tjerave kam kërkuar edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës”, duke shkruar se ai po punon për ndarjen e saj./Gazetaimpakt/

Më poshtë ju sjellim disa nga komentet në faqen zyrtare të Ambasadës Amerikane në Tiranë:

“Te jesh krenar dhe pa buke ne tavoline vetem tek ne e degjon pastaj ne nuk zgjedhim po na urdherojne…sa per Lavrov moj zonje ai te jep dhe ty leksione po te duash…vendet si Rusia apo Kina ju nuk i doni se jane sovraniste te vertete dhe nuk i terhiqni dot nga hunda siç beni me Naton dhe ca si puna jone…..qe keni 30 vjet qe na sillni verdalle…”

“Naive,apo…Ne se i besoni asaj qe thote E-drama,besoni edhe deklaraten e E-drames qe “Trumpi President,do te jete fatkeqesia e botes”!”

“Znj Ambasadore, neo komunistet shqiptar per llafollogji jane te vetmit, por kerkoini ketij mikut tuaj te nderuar,,, pse i beri shqiptaret te mos pranojne demontimin e armeve te sirise, , pyeteni pse ne OKB, shqiperia votoi kunder interesave te SH.B.Ave per çeshtjen e palestines, le te gjej pergjigjen ky neo komunisti llafollog, keta abuzojne me ju, dhe abuzojne me shqiptaret qe jan kombi me pro amerikan ne bote !!!”

“Turp qe Ambasada Amerikane perzgjedhe pjes fjalori ( te nje lideri te madhe boteror) sic esht edi rama!??🤔🤔kjo esht per te vën duart ne koke!?
Nxirreni edhe fjalimin e liderit global kurë thonte qe TRAMP esht rrezik jo vetem per Ameriken poor rrezik global!?”

“Mbahu Kim. Mos u emociono kaq shpejt se do te bjere te fiket kur te degjosh liderin Global qe thoshte “NATO ESHTE SI NATA, NUK TE SJELL AS BUKE AS UJE””

“si eshte e mundur qe nje ambasadore genjehet nga deklaratat e nje psikopati si edi rama ?? tani o ju nuk ju plas shume per shqiperine dhe per interesat tuaja ky psikopato eshte ok ose jeni duke ber ndonje loje te piset qe pasojat do ndjehen ne Kosove..psikopati deklaroi dhe ne beograd per kosoven por gjera te tjera ndodhen mbrapa dhe nuk shqiptar qe ta besoj qe deklarata e tij ne beograd ishte thjeshte nje teater ndermjet tij dhe vuçiçit..si eshte e mundur qe ne delegacion eshte shkesi i beogradit baton stanishiç dhe dy gazetaret bythlepirsa te pushtetit??”

“Wow obobo Filloj Kim me ja thith Rames kaq shpejt per me siguru edhe kjo valigjet e milionave te eurove po si ka mundesi te komentoj dhe te krenohet me deklaratat e Kryeministrit neper agjendat e huaja ky eshte qarte nje aneshmeri e dukshme e ambassades me pushtetin aktual qe ka vjedh vra dhe ka bashkpunu me Drogen Krimin dhe oligarket me fakte dhe prova te pakontestueshme kjo deklarate e kim duket si deklarate e Taulant balles ose FRESSH”