Bota

SIDA, grip spanjoll, fatkeqësi? Po sa vdekjeprurëse është koronavirusi në krahasim me pandemitë më të këqija të historisë?

Si infeksioni dhe shkalla e vdekshmërisë nga koronavirusi vazhdon të ngrihet, njerëzit kudo po rrinë shumë të shqetësuar për kërcënimin, por sa i keq është virusi në lidhje me pandemitë e kaluara?
Në një botë shumë të ndërlidhur dhe të globalizuar, njerëzimi është gjithnjë e më i ndjeshëm ndaj shpërthimeve të sëmundjeve. Dekadat e fundit kanë parë një mori sëmundjesh infektive spirale në epidemi dhe të lënë gjurmët e tyre të shkatërrimit në prag.

Gripi i derrave ka marrë jetën mbi gjysmë milioni që kur u kalua te njerëzit në 2009; Përhapja e ebolës në Afrikën Perëndimore vrau më shumë se 11,000 njerëz, dhe SARS, gripi i shpendëve dhe sëmundja e lopës së çmendur gjithashtu shkatërruan qindra vdekje dhe dëshmuan se ishin shkaqe kryesore për t’u shqetësuar në të gjithë botën.

Tani njerëzit kapen nga frika e Coronavirusit vdekjeprurës, i cili ka infektuar mbi 17,000 dhe ka vrarë mbi 360 njerëz vetëm në Kinë. Virusi është përhapur edhe në të paktën 20 vende të tjera. Ndërsa situata është e rëndë, është e rëndësishme ta vendosim atë në kontekst.

Këtu, RT.com ekzaminon disa nga pandemitë më vdekjeprurëse në historinë njerëzore.
HIV / AIDS (25 milion të vrarë) 1981-2012
HIV / AIDS u identifikua për herë të parë në Republikën Demokratike të Kongos dhe më pas në të gjithë rrugën e tij nga viti 1976. Shpërthimi filloi me shpejtësi në fillim të viteve 80, dhe ai ka mbetur një nga problemet më të mëdha që njerëzimi është përballur në dekadat e fundit. Gati 25 milion nga 65 milion njerëzit e infektuar gjatë pandemisë vdiqën në fillim të viteve 2000, me 2.8 milion njerëz që vdiqën nga SIDA vetëm në 2005.

Si parandalimi ashtu edhe trajtimi i infeksionit HIV janë përmirësuar shumë në vitet e mëvonshme. Sipas KB, rreth 37.9 milion njerëz po jetonin me HIV deri në fund të vitit 2018, nga të cilat 24.5 milion ishin duke hyrë në terapi antiretrovirale.

Gripi Aziatik (2 milion të vrarë) 1956 – 1958
Virusi i gripit aziatik e ka origjinën në Kinë në fillim të vitit 1956 përpara se të përhapet përfundimisht në Singapor, Hong Kong dhe SH.B.A. Megjithëse ekzistojnë statistika të ndryshme për numrin e saktë të vdekjeve, të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetit tregojnë se ai mori jetën e rreth dy milion njerëzve gjatë përhapjes së saj në dy vite. Gati 70,000 nga viktimat ishin vetëm në SHBA.

Hulumtimet sugjerojnë se virusi është një lloj specie i përzier i përbërë nga gripi i shpendëve dhe viruset e gripit njerëzor. Disa shkencëtarë thonë se sëmundja filloi nga një mutacion në rosat e egra që kombinohen me një tendosje njerëzore para-ekzistuese.

Gripi Spanjoll (20 – 50 milion i vrarë) 1918
Me siguri një nga pandemitë më të këqija që ka goditur ndonjëherë njerëzimin, shpërthimi i Gripit Spanjoll i vitit 1918 u përhap nga Azia, në Evropë dhe Amerikën e Veriut, madje arriti deri në Arktik dhe disa ishuj të largët të Paqësorit.

Mbi 500,000,000 njerëz u infektuan dhe midis 20-50,000,000 njerëz vdiqën para se të përfundonte pandemia në dhjetor 1920. Disa studiues kanë vlerësuar se sëmundja në të vërtetë shkaktoi 100,000,000 jetë njerzish, që ishte afërsisht tre deri në pesë përqind e popullsisë së planetit në atë kohë.

Ajo që e ndau gripin nga shpërthimet e tjera të gripit ishte modeli i tij i zakonshëm i vdekshmërisë, i cili u pa se goditi të rriturit plotësisht të shëndetshëm.
Vdekja e Zezë (75 – 200 milion e vrarë) 1346 – 1353

Ndoshta pandemia më e njohur që ka goditur ndonjëherë njerëzimin, Vdekja e Zezë, grumbulloi një numër vdekjeprurjesh të lartë ndërmjet 75 dhe 200 milion jetë njerëzish.
Murtaja shkatërroi plotësisht Evropën, Afrikën dhe Azinë, duke u hedhur ndër kontinente përmes pleshtave që jetonin te minjtë që shpesh udhëtonin në anije tregtare. Në shtatë vjet që zgjati Vdekja e Zezë vrau midis 30 dhe 60 përqind të popullsisë së Evropës.

Plaga e Justinianit (25 milion të vrarë) 541 – 542
Një pandemi më pak e njohur, murtaja e Justinianit, shkaktoi vuajtje në Perandorinë Bizantine dhe vlerësohet se ka shkurtuar popullsinë e Evropës në gjysëm në vetëm 12 muaj. Afërsisht 40 përqind e popullsisë së Kostandinopojës u vranë dhe, në kulmin e saj, pandemia besohet të ketë vrarë rreth 5.000 njerëz në ditë./Gazetaimpakt/ rt

OPINIONE