Bota

Sionisti Sheldon Adelson jep 75 milion dollarë në fushatën e Trump

Sipas raportimeve, mega-donatori republikan i SHBA dhe zionisti i ashpër Sheldon Adelson dhe gruaja e tij, Miriam, kanë derdhur 75 milion dollarë në një super PAC për të ndihmuar Presidentin Donald Trump të rizgjedhet në Nëntor.

Donacionet e çiftit për të ruajtur PAC America, të dorëzuara në disa këste në gusht dhe shtator, duke llogaritur gati 90 përqind të mbledhjes së fondeve të grupit në shtator, njoftoi POLITICO.

Adelson deri më tani kanë dhuruar 176 milion dollarë për kandidatët dhe komitetet republikane për ciklin zgjedhor 2020, sipas të dhënave të FEC.

Ata më parë kishin dhënë 50 milion dollarë për një super PAC republikan të përqendruar në mbrojtjen e shumicës së Senatit dhe 40 milion dollarë shtesë në donacione për një super PAC GOP të përqendruar në Shtëpinë e Bardhë.

“Ruaj Amerikën” mblodhi gjithsej 83.76 milion dollarë midis krijimit të saj më 31 gusht dhe fundit të shtatorit. Bashkëthemeluesi i Home Depot, Bernard Marcus kontribuoi me 5 milion dollarë për të, dhe manjati kryesor nga Wisconsi, Diane Hendricks dha 1 milion dollarë.

Grupi ka shpenzuar shumë në emër të Trump në shtetet kryesore të fushës së betejës që synon t’i ofrojë ndihmë në minutën e fundit Trump kundër rivalit të tij demokrat, Joe Biden.

Në pak më shumë se dy javë deri në ditën e zgjedhjeve, sondazhet tregojnë se Biden ka një epërsi dyshifrore ndaj Presidentit Trump.

Ish nënkryetari demokrat kryeson në detyrë republikanët 54 për qind në 43 për qind midis votuesve të mundshëm, sipas sondazhit të fundit të NPR / PBS NewsHour / Marist.

Ky është niveli më i lartë i mbështetjes që Biden ka arritur në sondazhet pas duelit kokë më kokë.

Adelson u rendit nga Forbes në Shtator 2020, se kishte një pasuri prej 33.5 miliardë dollarësh, duke e bërë atë personin e 28-të më të pasur në botë.

Adelson, një hebre zionist, ka thënë çështja e tij më e rëndësishme kur merret parasysh se cilët kandidatë do të mbështesin në zgjedhjet e SHBA është “siguria e Izraelit”.

87-vjeçari është një nga donatorët më të mëdhenj të Partisë Republikane dhe një mbështetës i madh i Kryeministrit Izraelit Benjamin Netanyahu.

Miliarderi zionist pronar kazinosh dhe financues i Partisë Republikane gjithashtu financon Hayom të Izraelit, një gazetë pro-Netanyahu që shpërndahet në të gjithë Izraelin falas./Gazetaimpakt/presstv/