Skandal/ Izraeli me projektligj për të ulur zërin e Ezanit nëpër xhami

Është miratuar në Izrael një projektligj i cili do të detyrojë xhamitë të ulun nivelin e zërit të Ezanit. Ky projektligj është miratuar përkundër protestave të ligjvënësve arab.

Nga ana tjetër politikanët arab në parlamentin izraelit kanë reaguar shumë ashëpr, madje Ahmed Tibi një politikan arabo-izraelit e ka grisur projektligjin në parlament në shenjë kundërshtimi dhe proteste.

Projektligji akoma nuk është bërë ligj, sepse për të ndodhur një gjë e tillë duhet kaluar edhe disa proçedura të tjera.//Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne