Skenaret e perplasjeve politike

ALFRED CAKO

Sigurisht qe kur ka disa skenare, do te thote qe ka pasiguri ne analize mbi te ardhmen. Kuptohet se lufta reale tek ne eshte de facto mes elites politike te vjeter shqiptare dhe Big Brotherit (BB) planetar. Ne anen e kesaj te fundit duket se eshte rreshtuar Rama sipas filozofise se vjeter qe ‘Xhuxhi ne kurriz te gjigandit eshte gjigand’. Por kjo mund te jete e vertete per sa kohe qe BB ka nevoje per cercillat e vet shqiptare dhe pasi nuk do t’ja kene nevojen edhe Ramen mund ta hedhin ne Tartar dhe ai e kupton kete e ndoshta edhe Rama mund te jete ne nje fare menyre me Cadren dhe kunder reformes. BB eshte kryesisht superelita e padukshme ne SHBA dhe Bruxel. Por duket se shtresa e dyte institucionale e Bruxelit qe drejton institucionet, pra shtresa e administratoreve, ka nje kembengulje dhe continuitet ne politikat e saj parimore ne raport me Reformat ne Shqiperi dge Ballkan; BB ose superelita e USA dhe Evropes (ketu futen kryesisht bankieret cifute te Frankfurtit, Vienes dhe City of London) jane te interesuara qe Evropa te jete sa me e dobet dhe Ballkani Perendimor te jete vetem pjese e strukturave te sigurise perendimore (NATO) ku drejton BB, ndersa Ballkani ortodoks te kontrollohet nga Rusia, si pjese e vazhdimit te planit mbi nje shekullor te cifuteve dhe protestanteve te USA dhe anglikaneve te Anglise, per te mbajtur Evropen ne dare dhe per te mos e lejuar ate te rikthehet si kulture superiore be pultin e komandimit te historise se ardhshme. BB deshiron tension ne politiken tone te brendshme si pretekst per te shtyre pa fund procedurat e antaresimit te Shqiperise ne BE. Kete e tregon zhdukja nga skena e ambasadorit Lu dhe deklaratat e Washingtinit per sjelljen e opozites. Berisha mendon se BB tash eshte me te, por ai gabohet. Kjo eshte nje aleance e perkohshme.

Ne fakt, gabimisht perceptohet sikur lufta politike ne Shqiperi eshte e shkeputur nga keto synime globale dhe duket si e brendshme mes klaneve te majta e te djathta – keto i citojme keshtu vetem si konvencione ne fjalorin popullor. Vete kukllat tona politike nuk i kuptojne keto lojra dhe ata se dine filozofine qe perdor BB “Problem-Reagim-Zgjidhje”. Ata nuk e dine qe BB vepron sipas parimit qe “Njera dore se din c’ben dora tjeter”. Nese Rama eshte i vendosur per zgjedhje me 18 qershor, kjo perjashton negociatat dhe ardhjen e ndermjetesve nga PPE per shkak se Pd & aleatet nuk jane regjistruar ne KQZ para dt 9 prill. Nese do negociohet, zgjedhjet do shtyhen si nje nga kushtet e opozites, shoqeruar kjo me ndryshimet ne Kod por pa Qeveri Teknike. Kete nuk do ta pranoje Berisha si pretekst per te mos lejuar me cdo forme e menyre realizimin dhe zbatimin e Reformes ne Drejtesi. Nese Berisha do kembengule per Qeveri Teknike atehere kjo nuk do pranohet nga Bruxeli e Rama dhe zgjedhjet do zhvillohen pa opoziten e Cadres me partite e regjistruara brenda afatit, ne nje klime tensioni e destabiliteti, me synimin e nxjerrjes se PD nga loja afatshkurter duke e lene akoma edhe me keq te zbuluar para instrumentave te Drejtesise se Re qe do te ngrihet nga Kuvendi i ardhshem. Berisha e di qe BB do nderprese bashkepunimin me te pasi t’i quaje zgjedhjet me probleme me synim shtyrjen e procedurave te antaresimit ne BE ne kalendat greke dhe pastaj shfarosjen e elites se eger politike shqiptare te drejtuar nga dyshja Berisha-Meta. Por qe te realizojne kete, BB duhet te kete mbeshtetje te gjere te shqiptareve dhe si oferte per mosfutjen ne BE duhet tu sjelle financime, bashkim kombetar dhe heqjen e vizave ne SHBA dhe ndoshta edhe imponimin mbi BE per nje status pune per shqiptaret ne BE me te drejta si gjithe qytetaret e BE-se. Kete do ta realizoje pas zgjedhjeve me probleme, me apo pa pjesemarjen e opozites se Cadres. Verdikti i OSBE ODHIR-it: Zgjedhjet paten probleme por ishin nje hap para’!!! Pas kesaj do vazhdoje me force Reforma ne Drejtesi. Grupi i Berishes & Co nuk ka mjete per lufte te gjate me BB dhe ata do te munden pas pak kohesh, ashtu sic jane mundur me ta dinastite e medha evropiane, Burbon, Hohencolern, Romanov, Habsburg, Osmanet.

Te gjithe keta u perpoqen te zhduknin eliten e BB ne shekullin e 13, Templaret, duke djegur ne turren e druve Jack de Moley. Keta u mbyten ne Catalonje me 1213 dhe pastaj ne Skoci me 1216 dhe 1217, kur ata qe mbeten u larguan ne kontinentin e Amerikes se Veriut qe nga Aberdini. Me pas u ndane ne sekret ne tre pjese: Rossy Crycian; Iluminat dhe Masoneri, me detyra te percaktuara. Ne Turqi u krijuan bektashinjte dhe garda e sulltanit, jeniceret si templaret muslimane. Osmanet e prishen marreveshjen me ta dhe Mahmudi i II me 1827 i sulmoi e shfarosi pabesisht ata duke vrare 45 mije syresh tek sheshi i Xhamise Blu. Kjo vulosi vdekjen e osmaneve dhe zhdukjen e tyre nga historia ne te njejten kohe me dyert e medha shekullore evropiane. Kjo sa per sqarim per te treguar se BB sot eshte i veshtire te mposhtet. Ata mbajne shenime dhe nuk harojne kure. Per ta, 30 apo 80 vjet nuk jane hic gje. Thjesht Berisha eshte tash nje instrument dhe viktime e ardhshme e BB. Ai dhe grupi i tij i afert po hedh valle si akrepi brenda nje rrethi te zjarrte qe po ngushtohet. Na mbetet vetem te shohim e te durojme./ Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne