Bota

“Spiuni i supozuar i SHBA-ve u pushua nga puna disa vjet më parë”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se shtetasi rus Oleg Smolenkov, i dyshuar për spiunazh brenda qeverisë së vendit për Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA), u pushua nga puna disa vjet më parë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Në të vërtetë, Smolenkov ka punuar në administratën presidenciale, por disa vjet më parë ai u pushua nga puna me urdhër të brendshëm. Pozicioni i tij nuk i përkiste kategorisë së zyrtarëve të lartë. Të gjitha këto spekulime të mediave amerikane rreth shkëputjes së tij urgjente, nga kush ai u shpëtua dhe kështu me radhë… kjo, ju e dini është një lloj ‘Pulp Fiction’ (film krimi) “, tha Peskov.

Ai iu referua një raporti të CNN-së që pretendonte se SHBA përjashtoi një nga burimet e tyre të fshehta brenda qeverisë ruse në vitin 2017 në mes të shqetësimeve që presidenti Donald Trump “keqpërdori vazhdimisht inteligjencën e klasifikuar”.

Sipas raportit të lajmeve, bazuar në zyrtarë të shumtë anonim të administratës së presidentit Trump, misioni i përjashtimit u bë menjëherë pasi Trump u takua me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov dhe ish-të dërguarin rus, Serge Kislyak, në maj të vitit 2017.

Gjatë takimeve, thuhet në raportet e mediave, Trump me zyrtarët rusë diskutoi inteligjencën e klasifikuar në lidhje me DEASH-in në Siri që i ishte dhënë SHBA-ve nga Izraeli.

Një burim që CNN tha se ishte i përfshirë drejtpërdrejt në vendimin për përjashtimin e spiunit nga Rusia, tha se zbulimi i Trump-it shtoi shqetësimet se identiteti i informatorit të SHBA-ve mund të ekspozohej.

CIA e mohoi këtë raport, duke e quajtur “të pasaktë”.

“Spekulimet e gabuara që manovrimi i presidentit me inteligjencën më të ndjeshme të vendit tonë, ku ai ka qasje për çdo ditë, çoi një operacion të supozuar për eksfiltrim me gabime”, tha zëdhënësja e agjencisë, Britanny Bramell.

Ndërkohë, zëdhënësja e Administratës së Pronave Presidenciale të Rusisë, Elena Krylova, tha se spiuni i dyshuar amerikan nuk kishte qenë kurrë një punonjës i departamentit.

“Ai kurrë nuk ka punuar në administratën e pronave presidenciale”, tha Krylova./ AA

Etiketa