Shqiperia

Sulmi terrorist kundër memorialit turk, reagon fondamentalisti katolik Tritan Shehu

Ekstremisti katolik Tritan Shehu, ish-deputet demokrat dhe ministër i Jashtëm,  ka reaguar pas sulmit kundër memorialit turk në orët e para të ditës së sotme te Kodrat e Liqenit në Tiranë. Ai e cilëson si memorialin e servilizmit dhe vasalitetit dhe si një ‘patate’ të nxehtë për Ramën.

 

Memoriali” i servilizmit e vasalitetit, “patate” e nxehte per Ramen. Futja ne spiralen e vasalitetit e kondicionimit te con gjithmone e me thelle ne iracionalitet e probleme nga kushtezimet. Kjo po i ndodh Rilindjes me gabimet trashanike, vasalitetet e servilizmat (shpesh te ekzagjeruara edhe si te tilla keto) ne politiken e jashteme qe prej 2013, sic eshte dhe rasti i ketij “Memoriali” ilegal ne Tirane, per dicka qe nuk ka asnje lidhje me vendin tone.

Vete qenia ne vite e nje Ministri te jashtem me pafundesi gabimesh, apo te rikatueshem ne detyre si kreu i listes se te “pa deshiruarve”, qe perfundoi me “koken” e tij si Ali Pasha dikur, do te perkeqesonte zhvillimet, per te arritur sot ne “dekapitimin” e vete Diplomacise sone. Keshtu kesaj tabloje te zymte ju shtua dhe ky “Memorial”, per te cilin kerkohen e duhen dhene shpjegime te qarta opinionit tone publik, por dhe partnereve, per qellimin e mesazhet jo transparente, ligjeshmerine e veprimeve etj.

Ndryshe vetem probleme do te krijoje…dhe keto nuk do te mund te tejkalohen duke e kaluar pergjegjesine nga nje dore te tjetra si nje “patate e nxehte“shkruan Shehu. Memoriali turk u sulmua sot nga një person që theu një pjesë të pllakatës dhe pjesën e mermerit që shkatërroi e futi në një qesë të zezë./ shqiptarja