EtiketeLufta

Opinion

Duke lexuar Sun Tzu në Teheran

Nga: Alastair Crooke Irani nuk është bërë. Gjeneral Hajizadeh, Komandant i Forcës Hapësinore të IRGC, tha dje në një udhëzim se greva “ishte fillimi i...

Bota

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera është aq e ndezur...

Bota

Lufta sekrete e SHBA në Somali

Sulmet ajrore amerikane në Somali, numri i të cilëve është “rritur ndjeshëm”  dy vitet e fundit, kanë vrarë shumë civilë përveç luftëtarëve të...

Bota

Kur lufta del jashtë kontrollit

Nacionali sjell fragment nga libri i ri i Wiliam Engdahlit ”Hegjemoni i humbur” në të cilin autori i guximshëm dhe hulumtuesi i pavarur shpesh i kontestuar...

Bota

‘Lufta në Evropë është e mundur’

Ministri i Mbrojtjes i Norvegjisë, Frank Bakke-Jensen deklaroi gjatë një takimi të “Shoqërisë ushtarake norvegjeze”, se ekziston mundësia që të fillojë lufta...

Opinion Rajoni Sociale

Lufta mbaroi, por vrasja nuk pushoi

“I luta, i përgjërova të më vrisnin! ‘Jo’- më thanë. ‘Këtë po ua lëmë atyre të tuve ta bëjnë, për s’ngadalti…’  Shkruan: Besa Ismaili    Qindra mijëra gra janë...

Bota

Lufta e madhe që mund të shmangej

Hitleri do të deklaronte më vonë se po të kishte patur dijeni mbi natyrën e prodhimit të tankeve ruse, dhe sidomos për tankun T-34, kundër të cilit armët...

Bota Uncategorized

Shenja të luftës Izrael-Liban

Pas një gjendje neutrale dhe të pazhurmshme që ka zgjatur për më shumë se 10 vite po ngrihet zërat e luftës në frontin verior të Palestinës që gjendet nën...

Historia

Lufta që nuk ndodhi

Nga Dr. Sabri Kiçmari 1. Pikëpyetja Në verën e vitit 1993 politologu amerikan Samuel P. Huntington botoi esenë e tij të njohur „The Clash of Civilisations?“ në...

Bota

Lufta, ilaçi i SHBA për botën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndjekur kohët e fundit politika kontroverse në Lindjen e Mesme të cilat çojnë në shtimin e tensioneve në rajon dhe që nuk...