EtiketeMPJ Turke

Bota

Turqia reagon ndaj raportit të OKB-së

Turqia refuzoi kritikat e drejtuara nga Komisoni i Lartë i Kombeve të Bashkuara (OKB) për të Drejtat e Njeriut duke bërë të ditur se janë pavend. Ministria e...

Bota

Turqia dënon djegien e Kuranit në Suedi

Turqia dënoi provokimin me djegien e Kuranit në qytetin Molmo të Suedisë. Në deklaratën e bërë nga Ministria e Punës së Jashtme shkruhet: “Dënojmë fuqishëm...

Bota

Turqia përgënjeshtron deklaratat greke

Turqia ka hedhur poshtë pretendimet për provokimin e helikopterit që transportonte ministrin grek të Mbrojtjes, Nikos Panagiotoulos nga aeroplanët luftarakë...

Bota

Turqia dënon sulmin me armë në Afganistan

“Ne e kemi mësuar me hidhërim të madh lajmin se shumë njerëz kanë humbur jetën dhe janë lënduar si pasojë e një sulmi të armatosur që ndodhi sot në Kabul gjatë...

Bota

Turqia reagon ndaj rezolutës amerikane

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë ka bërë një deklaratë me shkrim në lidhje me rezolutën e miratuar të hënën në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit...