Telashe të tjera për Britaninë e Madhe, Skocia kërkon referendum të ri për pavarësi

Ministrja e Parë e Skocisë, Nicola Sturgeon ka deklaruar sot se kanë hartuar një projektligj që mundëson mbajtjen e një referendumi të ri për shkëputjen e Skocisë nga Britania e Madhe.

Sturgeon tha se referendumi për pavarësinë deri në vitin 2021 u ka dhënë skocezëve mundësinë të deklarohen nëse duan që Skocia të jetë një vend i pavarur evropian ose të pajtohen me Brexit-in e imponuar, apo largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian.

Projektligjin për referendumin e ri e publikoi Partia Kombëtare (SNP) e cila në krye me Sturgeon fitoi 38 për qind të votave dhe fitoi në zgjedhjet parlamentare evropiane të javës së fundit në Skoci.

“Më shumë se kurrë më parë e kemi të rëndësishme të mbajmë të hapur mundësinë për Skocinë, ashtu që njerëzit të kenë mundësinë të përcaktohen për të ardhme më të mirë”, ka thënë Sturgeon.

Ajo gjithashtu tha se është e rëndësishme që dhe qeveria britanike të kuptojë se do të ishte e turpshme që të përpiqen për të bllokuar një referendum të tillë dhe shtoi se çdo përpjekje e tillë është e destinuar me dështim.

Skocia në vitin 2014 mbajti referendumin për pavarësi, ku shumica prej 55 për qind e votuesve refuzuan largimin nga Mbretëria e Bashkuar. Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May pati thënë më parë se ky ishte një referendum që organizohet njëherë dhe ku votuesit sollën një vendim afatgjat.

Dy vite më vonë, në vitin 2016, votuesit në Britani të Madhe me shumicë votuan largimin nga Bashkimi Evropian, por votuesit në Skoci votuan për të qëndruar në BE, ose më saktë, 62 për qind e votuesve në Skoci votuan për qëndrimin e Britanisë në BE, raporton aa.

Sturgeon dhe udhëheqësja e SNP-së argumenton se votuesit në Skoci janë të mashtruar me politikën zyrtare të Londrës gjatë referendumit të parë për pavarësi.

Ajo pret që projekt-ligji për referendumin deri në fund të vitit të miratohet në formën e një ligji në Parlamentin skocez. Vendimi i Parlamentit skocez më pas duhet të miratohet në Parlamentin britanik./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne