Bota

Tensionet në Mesdhe me Turqinë/ Greqia plan për blerje avionësh luftarakë nga Franca

Greqia ka në plan të blejë armë, të forcojë forcat e saj të armatosura dhe të riorganizojë industrinë e saj të mbrojtjes, tha zëdhënësi i qeverisë të hënën, ndërsa tensionet me aleatin e NATO-s Turqinë për burimet e energjisë në Mesdheun lindor rriten çdo ditë.

Greqia, e cila doli nga ndihma e tretë ndërkombëtare në vitin 2018 dhe ka qenë duke luftuar me ndikimin ekonomik të krizës së koronavirusit, dëshiron të shpenzojë një pjesë të rezervave të saj të parave (miliarda euro) në sektorin e saj të mbrojtjes.

“Ne jemi në bisedime me aleatët për të rritur forcat tona të armatosura,” u tha gazetarëve zëdhënësi qeveritar Stelios Petsas, duke shtuar se Kryeministri Kyriakos Mitsotakis do të përshkruajë planet e tij gjatë një fjalimi vjetor të politikës ekonomike të shtunën.

Një zyrtar i qeverisë greke i tha Reuters javën e kaluar se Greqia është në bisedime me Francën dhe vendet e tjera rreth blerjes së avionëve luftarakë. Greqia po përpiqet gjithashtu për më shumë se një dekadë të konsolidojë mbrojtjen e saj.

Mitsotakis do të takohet me presidentin francez Emmanuel Macron në Korsikë të rnjten, përpara një samiti të udhëheqësve të Evropës Jugore (MED7) në ishullin francez të Korsikës. Të dy udhëheqësit pritet të diskutojnë marrëdhëniet e tensionuara të Bashkimit Evropian me Turqinë, tha zyra e Macron.

Petas tha se bashkëpunimi në sektorin e mbrojtjes midis dy vendeve do të jetë gjithashtu një çështje në rendin e ditës.

Turqia dhe Greqia kanë kohë që nuk bien dakord mbi kufijtë detarë në Mesdhe. Tensionet u rritën muajin e kaluar pasi Ankaraja dërgoi një anije kërkimi në ujërat e diskutueshme, të shoqëruar nga anije luftarake, disa ditë pasi Greqia nënshkroi një marrëveshje detare me Egjiptin./tpz