Rajoni Shqiperia

Tërmeti i fortë godet Greqinë, lëkundjet deri në Gjirokastër

Territori i Greqisë është tronditur nga lëkundje të forta tërmeti, të cilat janë ndjerë edhe në jug të Shqipërisë.

Sipas shërbimit ndërkombëtar të lëkundjeve sizmilogjike tërmeti me magnitudë 5.1 ballë u regjistrua në orën 10:12 minuta sipas orës helene.

Epiqendra 73 km nga Janina dhe 25 km nga Triakala.

Deri tani nuk raportohet për persona të lënduar apo dëme materiale.