Bota

Trafik diplomatik Turqi-Francë me në fokus Sirinë

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Erdoan i shpjegoi homologut francez kontributin në paqen dhe stabilitetin rajonal/global të operacionit “Burimi i Paqes”, që Forcat e Armatosura Turke vazhdojnë në lindje të lumit Eufrat në Siri.

Ndërkaq edhe Ministri i Mbrojtjes Kombëtare, Hulusi Akar zhvilloi një bisedë telefonike me homologen franceze Florence Perly.

Edhe në këtë bisedë u shqyrtuan temat mbrojtjes dhe sigurisë me në krye Sirinë./ trt

OPINIONE

INTERVISTA