Bota Sociale

Tronditi botën një vit më parë, shihni sa ka ndryshuar 19-vjeçarja nga Jemeni

Adoleshentja nga Jemeni, Saida Ahmed Baghili, një vit më parë vuante nga kequshqyerja dhe fotografia e saj bëri xhiron e rrjeteve sociale, duke prekur zemrat e shumë njerëzve.

Por pas publikimit të fotos shumë organizata humanitare i erdhën në ndihmë Baghilit, duke u kujdesur për të në mënyrë që gjendja e saj shëndetësore të përmirësohej.

Tani ajo peshon 36 kg, dhe sipas babait të saj, më shumë se trefishi i 11 kg që peshonte tetorin e kaluar.

19-vjeçarja nuk ishte në gjendje as të fliste, e lëre më të mbante kornizën e saj shpirtërore, skeletore, e cila tani është më e fortë pas javëve të kujdesit të specializuar dhe kohës në shtëpi.

“Trupi i Saidës u përmirësua, sepse ajo po ha më mirë, por ajo ende ka probleme me gëlltitjen”, tha babai i saj Ahmed Baghili në shtëpinë e tyre në Hodeidah.

“Ajo tani ha vetëm qumësht, biskota dhe lëng”.

Gjendja e Baghilit pasqyron atë të shumë familjeve në vendin më të varfër të Gadishullit Arabik, ku një luftë shumëvjeçare midis një koalicioni arab të udhëhequr nga Sauditi dhe lëvizjes Houthi të aleancës iraniane ka marrë 10 mijë jetë, përcjell Albeu.com.

Një e katërta e 28 milionë popullsisë po vdes nga uria, sipas Kombeve të Bashkuara, me gjysmë milion fëmijë nën moshën 5 vjeç janë të kequshqyer dhe të paktën 2,135 njerëz kanë vdekur nga kolera.

Saida, sëmundja e së cilës filloi para luftës, është në gjendje të ndihmojë babanë e saj të kujdeset për bagëtinë dhe punët e shtëpisë.