Bota

Trump kërkoi vrasjen e Assad, thotë gazetari i famshëm i Watergate

Presidenti Donald Trump donte ta vriste Bashar Assad të Sirisë vitin e kaluar, por sekretari i tij i mbrojtjes nuk e përfilli këtë kërkesë, duke injoruar sjelljen e tij të dëmshme dhe të rrezikshme, sipas një libri që përshkruan ndihmësit më të mirë të Trumpi-t.

Pjesë nga libri, i titulluar “Frika” dhe shkruar nga gazetari i njohur Watergate Bob Woodward, u botuan nga ëashington Post të martën. Ky libër detajon tensionet brenda Shtëpisë së Bardhë nën presidencën 20-mujore të Trump.

Libri përshkruan Trump si të prirur ndaj shpërthimeve profane dhe vendimmarrjes impulsive, duke pikturuar një pamje të kaosit që Woodward thotë se përbën një “grusht shteti administrativ” dhe një “shkatërrimi nervor” të degës ekzekutive.

Sipas librit, Trump i tha sekretarit të Mbrojtjes Jim Mattis se ai donte që Assad të vritet pasi ai nisi një sulm kimik ndaj civilëve në prill 2017.

Mattis i tha Trump se do ta realizojë këtë gjë, por në vend të kësaj zhvilloi një plan për një sulm ajror të kufizuar që nuk kërcënonte Assad-in personalisht.

Mattis u tha bashkëpunëtorëve pas një incidenti të veçantë që Trump veproi si “në klasën e pestë apo të gjashtë”, shkruhej në libër.

Shtëpia e Bardhë i hodhi poshtë shkrimet e këtij libri, duke i vlerësuar si “asgjë më shumë se sa tregime të fabrikuara”.

Sekretarja e shtypit, Sarah Sanders, në një deklaratë tha: “Ky libër nuk është asgjë më shumë se tregime të fabrikuara, nga ish të punësuarit e pakënaqur, për ta bërë Presidentin të duket i keq”.
Ajo tha se arritjet e presidentit janë të larta dhe shtoi se: “Demokratët dhe aleatët e tyre në media kuptojnë se politikat e presidentit janë të suksesshme dhe askush nuk mund ta hedhë poshtë atë”.

ëoodëard, i cili fitoi famë kombëtare për raportimin e tij mbi skandalin e ëatergate në vitet 1970, bisedoi me ndihmësit më të lartë të Trump për të kuptuar më shumë dhe për të mbledhur këto informacione, tha ëashington Post.

Ndër zbulimet e tij të tjera: ish këshilltari i lartë ekonomik Gary Cohn vodhi një letër nga tavolina e Trump që presidenti planifikonte të nënshkruante që do të tërhiqte Shtetet e Bashkuara nga një marrëveshje tregtare me Korenë e Jugut.

Cohn, i cili u përpoq të frenojë impulset prototipike të Trump, gjithashtu planifikoi të hiqte një memo të ngjashme që do të kishte tërhequr Shtetet e Bashkuara nga Marrëveshja e Tregtisë së Lirë të Amerikës së Veriut me Meksikën dhe Kanadanë, shkroi ëoodëard.

“Unë do ta marr letrën nga tavolina e tij”, tha Cohn për një ndihmës tjetër të Shtëpisë së Bardhë, sipas shrimeve të librit.

Shtetet e Bashkuara mbeten pjesë e të dy marrëveshjeve tregtare ndërsa negocion kushtet e reja.

Ndihmësit e tjerë ofenduan Trump pas shpinës së tij. Shefi i Shtabit John Kelly e quajti Trump një “idiot” dhe tha: “Ne jemi në qytetin e cmendur … Kjo është puna më e keqe që kam pasur ndonjëherë”.

Kelly mohoi pretendimet dhe tha: “Fakti që unë e kam quajtur presidentin idiot nuk është i vërtetë”.

Trump trajtoi ndihmësit e tij më të lartë me tallje, thotë libri, duke i treguar sekretarit të Tregtisë ëilbur Ross se ai ishte në krye të kryeministrit dhe e quajti Prokurorin e Përgjithshëm Jeff Sessions “të vonuar mendërisht”.

Burimi: Daily sabah/ Gazeta impakt

OPINIONE

INTERVISTA