Bota

Trump i zbuloi Rusisë informata të rëndësishme për Izraelin?

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, zbuloi për zyrtarët rusë informacione të ndjeshme lidhur me inteligjencën izraelite, njoftoi revista amerikane “Vanity Fair” në një hetim të botuar të mërkurën.

Megjithëse Trump nuk e përcaktoi Izraelin si të përfshirë në një operacion që thuhet se lidhej me përpjekjet e grupit terrorist DEASH për të zhvilluar armë të reja, ai dha detajet kyçe të operacionit, shkruan gazeta.

Zyrtarët anonim izraelitë të cituar nga “Vanity Fair” theksuan se ata ishin të shqetësuar për mënyrën se si ata ndanë informacion me Trump dhe ishin të shqetësuar se informacioni i dhënë Moskës mund të kalojë tek aleati rus, Irani, të cilin Izraeli e konsideron armikun e tij më të rrezikshëm. (AA)