Bota Islamofobi

Turmat hinduiste i vunë zjarrin xhamisë, sulmuan muslimanët në trazirat e Delhi

Policia indiane u akuzua se bëri një sy qorr ndaj turmave hindu që sulmuan muslimanët në trazirat e Delhi ndërsa numri i të vdekurve u rrit në 27 të Mërkurën.

Turmat e armatosura me armë, thika dhe lloje të ndryshme acidesh sulmuan njerëzit që ishin duke protestuar kundër Ligjit për Ndryshimin e Qytetarisë (CAA) dhe synuan zonat me popullsi myslimane.

Një video e qarkulluar në mediat sociale tregoi se burrat shkojnë tek altoparlanti i muezinit në majën e minares të xhamisë dhe duke vendosur një flamur fetar hindu.

Vendasit akuzuan policinë se nuk bëri asgjë për të ndihmuar, ose më keq. “Ne u përpoqëm të bënim shumë thirrje në polici … që njerëzit po hyjnë në lagjet tona duke brohoritur ‘Jai Shree Ram”’, tha Naeem Malik, duke iu referuar një thirrje popullore Hindu.

“Policia nuk na ndihmoi fare. Ne u përpoqëm t’i shpëtonim gratë në vendin e protestës, por përkundrazi, policët filluan të na rrahin”, tha ai, duke treguar plagë në këmbë dhe duar.

Diku tjetër, një natë më parë e me fishekzjarre u përpoq t’u vihej flaka makinave, motoçikletave, dyqaneve dhe shtëpive.

“Ata thonë se ne nuk jemi indianë, por ne jemi indianë me gjak”, tha Farhat, 22 vjeçe, një studente e studimeve islamike, teksa policia shikonte në dyqanin e babait të saj.

Zona është me shtëpi për migrantët ekonomikë kryesisht më të varfërit nga kudo tjetër në Indi që jetojnë në lagje të rrezikshme.

Dhuna brutale, e cila gjithashtu la më shumë se 200 të plagosur, filloi pas protestave kundër AAC-së të parë nga shumë kritikë si antimuslimanë dhe pjesë e axhendës nacionaliste hinduiste të Kryeministrit Narendra Modi.

Shefi i ministrit të Delhi, Arvind Kejriwal, një kundërshtar politik, bëri thirrje që ushtria të vendoset dhe të shpallet shtetrrethimi.

Zëdhënësi i Policisë së Delhi, Mandeep Singh Randhawa u tha gazetarëve se 106 persona ishin arrestuar.

Ambasada e Sh.B.A lëshoi një paralajmërim gjatë udhëtimeve duke këshilluar qytetarët të bëjnë kujdes./Gazetaimpakt/ dailysabah/

OPINIONE