Bota

Turqia dhe Amerika bien dakord për hartën rrugore të Sirisë

Ministri i Jashtëm Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) zhvilloi një takimin me Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo gjatë mbledhjes së ministrave të NATO-s në Bruksel.

Shefi i diplomacisë turke tha: “Gjatë takimit tonë, ne konfirmuam qëndrimin tonë që dy ministrat të miratojnë hartën rrugore për Sirinë të dakorduar më herët nga grupi punues”.

Ai bëri të ditur gjithashtu se homologu amerikan do ta ftojë së shpejti për vizitë në Uashington./ trt