Bota

Turqia kritika Greqisë për komentet e juridiksionit detar

Turqia të martën vonë kritikoi një deklaratë të Ministrisë së Jashtme Greke në lidhje me zonat e juridiksionit detar të vendit dhe aktivitetet e shpimit.

“Greqia, me deklaratën e sotme, tregon edhe një herë perceptimet e saj joreale dhe qëndrimet refuzuese të të drejtave në lidhje me problemet në rajonin tonë”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Hami Aksoy në një deklaratë.

Aksoy tha se pala greke/grekë qipriote qëllimisht injoron faktin se Turqia ka të drejta legjitime dhe sovrane në Mesdheun Lindor dhe Detin Egje.

“Qipriotët turq kanë të drejta të barabarta, si bashkëpronar i ishullit, në burimet përreth ishullit”, shtoi ai.

Aksoy tha se kërcënimi aktual për paqen dhe stabilitetin në Mesdheun Lindor “është qëndrimi maksimalist dhe i pakompromis i dyshes greke dhe qipriote greke”.

“Ne do të vazhdojmë me vendosmëri të mbrojmë të drejtat e vendit tonë dhe të turqve qipriotë në Mesdheun Lindor”, shtoi ai./AA