Turqia ndihmon Izraelin për të shitur gaz në Evropë?

Drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së energjisë së Izraelit, ka njoftuar se Izraeli do të transportojë gaz në Evropë përmes territorit turk dhe Tel Avivi dhe Ankara po diskutojnë mënyrat për realizimin e këtij plani.

Sipas agjencisë palestineze të lajmeve Me’a, Shaol Maridor, drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së energjisë së Izraelit, ka thënë: Negociatat midis Izraelit dhe Turqisë në lidhej me çmimin e sasinë e gazit izraelit që do të transportohet në Evropë janë duke vazhduar dhe sipas të gjitha gjasave javën e ardhshme pritet arritja e marrëveshjes. Regjimi sionist ka kontrollin në pjesët më të mëdha të burimeve të naftës dhe gazit në ujërat bregdetar të Libanit, Sirisë dhe Palestinës./ PT

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne