Bota

Turqia përkujton përpjekjen e grushtit të shtetit të 15 korrikut

Turqia po përkujton përpjekjen e grushtit të shtetit të 15 korrikut, një vit pas incidentit vdekjeprurës, pasi lufta unike kundër komplotistëve të grushtit të shtetit për të mbrojtur demokracinë turke po kujtohet në çdo platformë, duke përfshirë mediat sociale.

Një video e shpërndarë gjerësisht, që rikujton momentet e martirëve teksa vriten nga ushtarët e grushtit të shtetit, është shfaqur në Turqi të premten. Ajo është një nga veprat e shumta që mbajnë gjallë kujtimin e dëshmorëve.

Videoja përmban figurat udhëheqëse të vrara gjatë përpjekjes së grushtit të shtetit, duke përfshirë drejtuesin e fushatës së Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim, Erol Olcak dhe djalin e tij 16-vjeçar Abdullah Tayyip Olcak, të cilët u vranë kur ushtarët e grushtit të shtetit hapën zjarr ndaj protestuesve në Urën e Bosforit.

Konfrontimi midis ushtarëve të grushtit të shtetit dhe Rreshterit Ömer Halisdemir, i cili vrau kreun e grushtit të shtetit,  Gjeneralin Semih Terzi dhe vdiq duke luftuar kundër komplotistëve të grushtit të shtetit në Komandën e Forcave Speciale në Ankara, u shfaq gjithashtu në video.

Momente sulmesh që u zhvilluan në mbrëmjen e grushtit të shtetit qarkulluan gjithashtu në mediat sociale, pasi populli turk u zotua të mos e harrojë puçin e përgjakshëm.

Një nga videot e paharrueshme të mbrëmjes së grushtit të shtetit tregon një burrë turk, Sabri Ünal, i cili u shtyp gjatë përpjekjes për të ndaluar tanket e puçistëve. Ai më vonë tha se kishte tentuar të hidhte gurë kundra tankeve, por bërryli i tij u thye kur tanku e dytë shkeli mbi krahun e tij.

Safiye Bayat, një nënë 34 vjeçare, ishte e armatosur vetëm me një mendim; se ushtarët nuk do të vrisnin një grua të paarmatosur, kur ajo pa frikë shkonte drejt e tek ushtarët që kishin marrë urën e Bosforit në Stamboll. Ura ishte një nga vendet e para të kapura nga ushtarët në Stamboll dhe trupat e grushtit të bllokimit bllokuan në mënyrë efektive kalimin midis anëve aziatike dhe evropiane të qytetit kur ata parkuan tanke dhe kamionë në rrugën e zënë. Bajat është gruaja në filmimet e kamerave të sigurisë të shpërndara gjerësisht që tregojnë një grua me shami dhe një çantë shpine që ecën vetëm drejt një mizërie ushtarësh që përballen me një turmë aktivistësh kundër grushtit të shtetit. Bajat shihet duke argumentuar me ushtarët që vazhdimisht përpiqen ta mbajnë larg. Një ushtar e godet me fundin e pushkës së tij, dhe në fund, njëri prej tyre gjuan në drejtim të saj. Për fat të mirë, një plumb vetëm sa e ceku këmbën e saj.

Një tjetër video tregon një burrë që mbante një flamur turk në Ankara duke u përballur me pesë tanke që mbanin ushtarët e grushtit të shtetit në natën e 15 korrikut.

Video tregon automjete ushtarake të blinduara që ecin përgjatë Bulevardit Atatürk në Rrugën Çankaya në kryeqytet, kur ata u ndalën papritur nga një njeri që mbante një flamur turk. Njeriu shkoi aq larg sa të shtrihej para tankeve në një përpjekje për t’i ndaluar ata të përparonin. Tanket qenë në gjendje të vazhdonin vetëm pasi e shtynë me forcë njeriun nga rruga.

Të shtunën, më 15 korrik, Asambleja e Përgjithshme e Kuvendit do të mblidhet në orën 13:00 në Ankara me një axhendë të veçantë, pasuar nga një takim me anëtarët e shtypit ndërkombëtar dy orë më vonë.

Në Stamboll, një “Ecje Kombëtare Uniteti” do të fillojë në orën 18:30 me pjesëmarrjen e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, veteranëve dhe të afërmve të dëshmorëve. Presidenti Erdogan do t’i drejtohet publikut pas shfaqjes së një dokumentari të 15 korrikut. Ai gjithashtu do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së një muzeu të martirëve.

Erdogan më vonë ka planifikuar të niset për në Ankara, ku ai do t’i drejtohet parlamentit në orën 02.32 të mëngjesit, në kohën kur parlamenti u bombardua mbrëmjen e përpjekjes së grushtit të shtetit.

Programi i së dielës do të fillojë me namazin e sabahut në xhaminë Beshtepe Milet të Ankarasë, i ndjekur nga hapja e Monumentit të Martirëve të 15 Korrikut në kompleksin e presidencës.

Gjatë gjithë javës, ambasadat turke në mbarë botën do të mbajnë shërbime përkujtimore dhe do të lëshojnë njoftime për shtyp rreth përpjekjes së grushtit të shtetit. Mesazhe do të shpërndahen edhe nga mediat televizive dhe sociale.

Sipas qeverisë turke, Grupi terrorist Gylenist (FETÖ) dhe udhëheqësi i tij në SHBA, Fetullah Gylen orkestruan grushtin e 15 korrikut 2016, i cili la 249 të vrarë dhe rreth 2,200 të plagosur.

FETÖ akuzohet se qëndron pas një fushate të gjatë për të përmbysur shtetin nëpërmjet infiltrimit të institucioneve turke, veçanërisht të ushtrisë, policisë dhe gjyqësorit. / © Gazeta Impakt

OPINIONE