Bota

Turqia rinovon xhaminë në kryeqytetin e Kilit

Një xhami në kryeqytetin e Kilit, Santiago, është rinovuar nga Agjencia Turke e Ndihmës Shtetërore.

Rinovimi i xhamisë As-Salam – më e vjetra në Kili, e ndërtuar në vitin 1989 – u krye në drejtimin e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili vizitoi vendin në 2016, sipas një deklarate nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA).

Muret e jashtme të xhamisë, sallat e ngrënies dhe objektet e abdesit iu nënshtruan renovimit, si dhe kulmit të saj dhe pejzazhit.

Një ceremoni që shënonte përfundimin e renovimit morën pjesë ambasadori i Turqisë në Santiago Gulin Dincer, Rahman Nurdun, i cili kryeson Departamentin e Lindjes dhe Azisë Juglindore të TIKËS, Departamentit të Paqësorit dhe Amerikës Latine dhe Kemal Sufan, kreu i Shoqërisë Muslimane në rajon, së bashku me administratorët e xhamive dhe udhëheqësit e komunitetit musliman.

“Turqia është shpresa e muslimanëve anembanë botës”, tha Sufan në një fjalim në ceremoni.

Dinc tha gjithashtu se ndihma e Turqisë për muslimanët në Kili do të vazhdojë.

Burimi : World Bulletin/ ML

Etiketa

OPINIONE