Shqiperia

Uje temperaturash dhe shtrëngata, sinoptikanët tregojnë çfarë do të ndodhë me motin

Ndërsa paraditja e sotme ka kaluar thuajse pa reshje shiu, pasditja nuk do të kalojë e tillë.

Do të ketë reshje lokale shiu, por në disa zona edhe shtrëngata, bën të ditur Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.

Sot pasdite (e mërkurë, dt.08) dhe nesër (e enjte, dt.09) reshjet do të vazhdojnë në të gjithë territorin, por në përgjithësi, në sasira shumë më të pakta sesa dje.

Megjithatë në zona shumë të kufizuara mund të ketë reshje intensive (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

TEMPERATURAT

Gjatë ditës së nesërme (enjte, dt.09), temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 9° C / 16 °C

në vendet e ulta: 7 °C / 13 °C

në vendet malore: 3 °C / 10 °C.

ERA

Sot pasdite (e mërkurë, dt.08) era pritet të fryjë mesatare në zonat bregdetare dhe në pjesën jug-lindore të territorit, ndersa në pjesën tjetër pritet të fryjë e lehtë.

Nesër (e enjte, dt.09) do të fryjë e lehtë në të gjithë Shqipërinë.