Bota

Ushtria Jemeni publikon pamjet e opozitës “Fitorja nga Zoti i Plotfuqishëm” kundër forcave saudite

Ushtria e Jemenit ka publikuar pamjet e një sulmi ushtarak në shkallë të gjerë të kryer nga ushtarë jemenas dhe luftëtarë aleatë të Komiteteve Popullore në rajonin kufitar jugor të Arabisë Saudite të Najran, ku tre brigada ushtarake saudite u shkatërruan plotësisht dhe mijëra militantë u morën në robëri.

Duke folur në një konferencë shtypi në kryeqytetin Sana’a të dielën pasdite, zëdhënësi i Brigadierit të Forcave të Armatosura Jemeni, gjeneral brigade Yahya Saree e ndërpreu operacionin, e quajtur Fitorja nga Zoti i Plotfuqishëm, si fitoren më të madhe kundër Arabis Saudite ku disa prej aleatëve të tij u futën në një fushatë mizore ushtarake mbi Jemen më shumë se katër vjet më parë.

Zyrtari ushtarak tha që forcat jemenase kishin vrarë rreth 200 mercenarë të mbështetur nga sauditët dhe morën 2.000 të tjerë të burgosur.

“Më shumë se 200 u vranë në dhjetëra sulme (raketa dhe drone) ndërsa përpiqeshin të shpëtonin ose të dorëzoheshin,” tha Saree, duke shtuar se mbi 2,000 mercenarë të mbështetur nga Sauditë u morën gjithashtu si të burgosur.

Pamjet e publikuara nga forcat jemenase fillojnë me një përshkrim të vendndodhjes gjeografike të teatrit operacional, ku tregohen forcat jemenase duke shkrepur predha në pozicionet e forcave saudite dhe militantëve jemenas të varur nga sauditë besnikë ndaj ish presidentit pro-Saudit të Jemenit, Abd Rabbuh Mansur Hadi.

Pastaj tregon ushtarët sauditë dhe mercenarët e tyre duke ikur nga zona me kamionë transporti të blinduar të personelit. Ushtarët jemenas dhe luftëtarët aleatë të Komiteteve Popullore nuk hezitojnë të synojnë forcat dhe mercenarët sauditë që ikin, duke vendosur në dispozicion një numër të automjeteve të tyre ushtarake të ndezura.

Video pastaj tregon disa automjete të blinduara të përmbysura, dhe dhjetëra trupa saudite u dorëzohen forcave jemenase me të dy duart e ngritura në ajër.

Kishte dhjetëra trupa të shpërndarë kudo.

Disa militantë të kapur që ishin të mbështetur nga Arabia Saudite thanë që ishin paguar dhe joshur nga mbretëria në mënyrë që të merrnin pjesë në betejat kundër ushtarëve të ushtrisë jemenase dhe luftëtarëve të Komiteteve Popullore, dhe më pas ishin detyruar të luftonin në Jemen.

Videoklipet vijuan për të treguar militantët jemenas të paguar nga Sauditë dhe ushtarët sauditë që po ecnin me vrap, pasi paramedikët jemenas u ofruan ndihmën e parë të burgosurve të plagosur të luftës ndërsa pastronin dhe veshin plagët e tyre.

Diku tjetër në fjalën e tij, Saree tha se ushtria saudite punëson ushtarë fëmijë në kundërshtim me konventat ndërkombëtare.

Në një pjesë tjetër të videos, avionët ushtarakë sauditë janë parë duke lëvizur në qiellin mbi këtë zonë, duke gjuajtur një tufë raketash.

Zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Jemenit theksoi se gati 200 trupa saudite humbën jetën si rezultat i operacionit në Najran.

Pamjet përfunduan duke treguar sasi të konsiderueshme municionesh dhe armë të ndryshme, përfshirë armë sulmi dhe kuti fishekësh, të marra nga ushtarët sauditë dhe mercenarët e tyre.

Arabia Saudite dhe një numër i aleatëve të saj rajonalë filluan një fushatë shkatërruese kundër Jemenit në Mars 2015, me qëllimin për të rikthyer qeverinë e Hadi përsëri në pushtet dhe duke shtypur lëvizjen Houthi Ansarullah.

Projekti i Vendndodhjes së Konflikteve të Armatosura dhe Projektit të të Dhënave të Ngjarjeve (ACLED) me bazë në SH.B.A., një organizatë jofitimprurëse për kërkimin e konflikteve, vlerëson se lufta ka marrë më shumë se 91,000 jetë gjatë katër viteve e gjysmë të fundit.

Lufta ka marrë gjithashtu një numër të madh të infrastrukturës së vendit, duke shkatërruar spitalet, shkollat ​​dhe fabrikat. KB thotë se mbi 24 milion jemenas kanë nevojë të madhe për ndihmë humanitare, përfshirë 10 milion që vuajnë nga nivele ekstreme të urisë./ gazetaimpakt/presstv