Bota

Ushtria ruse siguron ndihmë për fshatin sirian të Mardas të goditur nga lufta

Zyrtarët nga qendra ruse e pajtimit me bazë në Siri kanë çuar ndihma humanitare në fshatin Maardas, vetëm pak javë pasi ai rrëzoi një ofensivë të ISIS-it, tha një oficer rus për Sputnik të premten.

“Ne kemi shpërndarë 800 racione ushqimore. Kjo ndihmë ushqimore (programi) është nisur sepse ky vend kohët e fundit ka parë luftime,” tha Alexander Vorontsov.

Fshati në provincën qendrore të Hamas ka ndryshuar krah disa kohë gjatë luftës gjashtëvjeçare siriane. Zyrtari ushtarak tha se vendi ishte shkatërruar nga sulmet me tanke, artileri dhe kamione kamikazësh nga grupi terrorist ISIS.

Popullsia lokale është tkurrur pasi rreth njëqind persona vdiqën në luftime, dhe aktualisht qëndron në 500 familje. Rreth 200 janë të lënduar, shumë prej të cilëve fëmijë. Mjekët rusë të ushtrisë kanë qenë pjesë e rregullt e misioneve të qendrës së pajtimit në qytetet siriane dhe po japin ndihmë për njerëzit në Mardas. / Gazeta Impakt

OPINIONE