Shqiperia Uncategorized

Video që po çmend rrjetin/ Kush është roli i Veliajt në 21 Janar?! Si e provokoi turmën…!!!

21 Janari i vitit 2011 është padyshim një nga ditët që hap debat për mënyrën sesi protesta degjeneroi në dhunë, çka shkaktoi dhe vrasjen e 4 protestuesve nga ana e gardistëve që mbronin kryeministrinë.

Edhe dje në përkujtimin e 8 viteve nga ajo datë, lutja e familjarëve të vrarë ishte për drejtësi, teksa shfaqeshin në krah të kryeministrit Edi Rama, që atëherë luftonte për pushtet, dhe sot e ka fituar atë.

Por çfarë ndodhi me turmën, a ishte gjithçka e provokuar, apo garda mori urdhër të gabuar? Ngjarja mban me vete mjaft mister, ndërsa së fundi është publikuar një video e rrallë në rrjetet sociale, ku kryebashkiaku aktual i Tiranës, Erion Veliaj duket se i lyen kokën me bojë një protestuesi që të dukej sikur ishte përplasur me policinë.

Në videon e postuar nga faqja Protesuesi, që shoqërohet edhe me tekst supozohet se Veliaj i afrohet burrit të lyer me bojë të kuqe. Ai vjen nga rreth 10-15 metra larg vendit ku turma sulmonte policinë dhe afrohet drejt saj, duke fërkuar me duar disa herë kokën e lyer me bojë.

Për më shumë komentet ju mbetën juve.

OPINIONE

INTERVISTA