Bota

Vriten me plumba në kokë 7 ushtarë amerikanë në veri të Irakut

Sulmues të panjohur kanë vrarë 7 ushtarakë amerikanë të grupit quajtur Hemetat e Bardha, sot herët në mëngjes, gjatë një aksioni kundër bazës së tyre në pjesën veriperëndimore të Sirisë në kufi me Irakun.

Të shtatë ushtarakët amerikanë e këtij shërbimi janë vrarë me plumba në kokë. Nuk është e qartë menjëherë se ky sulm a kishte motive politike ose kriminale. Vendi Sarmin, ku ka ndodhur sulmi, është në provincën Idlib, ku aktualisht janë parë përleshje ndërmjet grupeve rivale kryengritëse. Prej vitit 2013, Helmetat e Bardha kanë punuar për shpëtimin e civilëve në hapësirat që gjenden nën kontrollin e kryengritësve. Ata kanë marrë donacione nga disa qeveri perëndimore, përfshirë Britaninë, Gjermaninë, Holandën dhe Shtetet e Bashkuara. Qeveria e presidentit të Sirisë, Bashar Assad dhe aleati i tij Rusia, i akuzojnë ushtarakë amerikanë të Helmetave të Bardha se janë vegla të donatorëve të tyre ndërkombëtarë./ PT

OPINIONE

INTERVISTA