Xhihadi Islamik: Marrëveshja e normalizimit Bahrein-Izrael demonstron nënshtrimin e Manamas ndaj SHBA

Lëvizja palestineze e rezistencës së Xhihadit Islamik ka denoncuar me forcë marrëveshjen e normalizimit Izrael-Bahrein të shpallur nga Presidenti i SHBA Donald Trump, duke deklaruar se marrëveshja tregon kapitullimin e regjimit të Manama ndaj Uashingtonit.

“Marrëveshja pasqyron kontrollin amerikane të Bahreinit. Monarku i Bahreinit, Mbreti Hamad bin Isa Al Khalifah dhe qeveria e tij veprojnë sipas udhëzimeve dhe urdhrave të SH.B.A.,” tha Dawood Shihab, një zëdhënës i lëvizjes, në një intervistë me rrjetin e lajmeve televizive al-Mayadeen me bazë në Liban dhe në gjuhën arabe të premten.

Ai e përshkroi marrëveshjen si “një rënie të re politike dhe të pritshme”, pasi Lidhja Arabe hodhi poshtë një projekt-rezolutë Palestineze që dënonte marrëveshjen midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit për krijimin e lidhjeve të plota diplomatike, dhe u bë një mbështetës i largimit nga konsensusi Arab, i cili kërkon fundin e pushtimit izraelit dhe krijimin e një shteti të pavarur palestinez në kufijtë e vitit 1967 me Jeruzalemin Lindor al-Kuds si kryeqytet.

Në një deklaratë të përbashkët më parë gjatë ditës, Shtetet e Bashkuara, Bahreini dhe Izraeli thanë se marrëveshja u arrit pasi Trump foli me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe mbretin e Bahrainit.

Marrëveshja vjen një muaj pasi UAE dhe regjimi i Tel Aviv ranë dakord të normalizonin lidhjet nën një marrëveshje të ndërmjetësuar nga SH.B.A.

Bahreini do të bashkohet me Izraelin dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për një ceremoni nënshkrimi në Shtëpinë e Bardhë të organizuar nga Trump më 15 shtator. Në ceremoninë Izrael-Emiratet e Bashkuara Arabe do të marrin pjesë nga Netanyahu dhe Ministri i Jashtëm i Emirateve Sheik Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Pas njoftimit të marrëveshjes së normalizimit Izrael-Bahreini, Palestina tërhoqi ambasadorin e saj në Manama për konsultime, sipas Ministrisë Palestineze të Punëve të Jashtme dhe të Emigrantëve.

“Disa sundimtarë arabë kanë lënë kontrollin e pushtetit në administratën e korruptuar të Trump”

Munir al-Jaghoub, i cili kryeson Departamentin e Informacionit të Fatah në Zyrën e Mobilizimit dhe Organizatës, gjithashtu kritikoi marrëveshjen e normalizimit të së Premtes midis Izraelit dhe Bahreinit, duke kritikuar sundimtarët arabë për lidhjen e tyre të vazhdueshme të pushtetit me administratën amerikane.

“Trump shpall një marrëveshje paqeje midis Izraelit dhe Bahreinit! Nëse Trump u kërkon disa sundimtarëve arabë të heqin rrobat e tyre dhe të ecin lakuriq në rrugët e Tel Avivit, ata do të bien dakord ta bëjnë këtë me shpresën se ai do të ishte fituesi i zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të SHBA. Ata, sundimtarët arabë, e kanë lidhur sundimin e tyre të vazhdueshëm me administratën, e cila bën kërdi në tokë”, shkroi zyrtari palestinez në faqen e tij në Twitter.

Jaghoub shtoi postimin e tij me një hashtag në arabisht “Normalizimi është tradhti”.

Për më tepër, Koalicioni Rinor i 14 Shkurtit, i quajtur pas datës së fillimit të kryengritjes popullore kundër regjimit qeverisës Bahraini, e konsideroi marrëveshjen e normalizimit midis Manama dhe regjimit të Tel Aviv si një tradhti të madhe.

Koalicioni denoncoi nëpëmjet një deklarate hapin “e përçmuar dhe provokues” nga mbreti Hamad bin Isa Al Khalifah si shërbim falas për të zotin e tij, amerikanin Donald Trump.

“Ne shprehim refuzimin dhe dënimin tonë të fortë të marrëveshjes trepalëshe midis Shteteve të Bashkuara, Bahreinit dhe Izraelit. Ne e konsiderojmë Mbretin Hamad përgjegjës për pasojat e këtij vendimi të pamatur”, lexohej në të.

“Ne e sigurojmë kombin palestinez dhe pjesën tjetër të botës së lirë arabe se njerëzit e Bahrainit janë të pafajshëm për këtë normalizim dhe tradhti. Ky njoftim nuk përfaqëson askënd tjetër përveç regjimin despotik Al Khalifah, i cili shpalli një luftë ndaj të gjitha vlerave dhe parimeve muslimane dhe arabe dhe shiti vlerat e tyre, nderin dhe çështjen palestineze Trumpit dhe Netanyahut në mënyrë që të qëndronin në pushtet”, thuhet në deklaratë.

“Regjimet arabe që nxitojnë drejt normalizimit nuk përfaqësojnë kombet e tyre”

Veçmas, lëvizja popullore Houthi Ansarullah e Jemenit dënoi udhëheqësit e disa vendeve arabë në lidhje me përpjekjet për të normalizuar marrëdhëniet diplomatike me regjimin izraelit, duke theksuar se monarkët nuk përfaqësojnë kombet e tyre dhe një ditë do të paguajnë një çmim të rëndë për tradhtinë e tyre ndaj çështjes Palestineze.

“Çështja Palestineze është distancuar nga barra e regjimeve, të cilat dikur e godisnin fshehtas përmes tradhëtisë dhe tani po e bëjnë atë në mënyrë të dukshme”, tha ajo në një deklaratë të Premten.

Lëvizja popullore Ansarullah atëherë shprehu mbështetjen e saj të palëkundur për kombin Bahraini në luftën e tyre legjitime për të rivendosur dinjitetin dhe sovranitetin dhe për të hequr dorë nga varësia, tradhëtia dhe tirania.

“Izraeli duhet t’i japë fund shkeljeve sistematike të të drejtave të njeriut”

Amnesty International theksoi se asnjë marrëveshje diplomatike nuk mund të ndryshojë detyrat ligjore të Izraelit si një fuqi pushtuese, duke iu referuar marrëveshjes së normalizimit midis Manama dhe Tel Aviv.

Organizata me qendër në Londër tha në një postim të botuar në faqen zyrtare në Twitter se “Çdo proces që synon një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme të konfliktit Izraelito-Palestinez duhet të përbëjë heqjen e vendbanimeve të paligjshme Izraelite”.

Procesi i paqes duhet të përfshijë gjithashtu “dhënien fund të shkeljeve sistematike të të drejtave të njeriut dhe të sigurojë drejtësi dhe kompensim për viktimat e krimeve sipas ligjit ndërkombëtar”, shtoi ai.

“Asnjë marrëveshje diplomatike nuk mund të ndryshojë detyrat ligjore të Izraelit si një fuqi pushtuese sipas parimeve ndërkombëtare humanitare, dhe as nuk mund t’i privojë Palestinezët nga të drejtat dhe mbrojtja e tyre nga e drejta ndërkombëtare”, theksoi Amnesty International./GazetaImpakt/presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne