Yuri Kim në Kuvend, ambasadorja ndjek ‘live’ seancën teksa diskutohet projekt-rezoluta për Anti-Semitizmin

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim është shfaqur sot në Kuvend. Ajo ishte duke ndjekur seancën live teksa deputetët diskutonin projektrezolutën ”për miratimin e përkufizimit të përdorshëm për antisemitizimin përcaktuar nga Aleanca Ndërkombëtare për Përkujtimin e Holokaustit”.

Duket se SHBA e mbështet dhe lufton kundër anti-semitizmin, sidomos hebrenjve në Europë që kanë vuajtur shekullin e kaluar gjenocidin nga nazizmi gjerman.

Ndërkohë projekt-rezoluta është propozuar nga grupi parlamentar i PS, saktësisht nga kryetari i saj Taulant Balla si dhe Blerina Gjylameti. Ndërsa më 28 tetor në Tiranë, Kuvendi në bashkëpunim me CAM dhe Agjencinë hebraike për Izrealin do të organizojnë inaugurues të Ballkanit kundër Anti-Semitizimit./BW

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne