Rajoni

Zakharova: KFOR-i dhe EULEX-i “miratuan në heshtje” arrestimin e Gjuriqit

epa06605233 Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova speaks at a news briefing in Moscow, Russia, 15 March 2018. Maria Zakharova said that four notes were sent through the Russian embassy in the UK, which were aimed at initiating a dialogue on the use of poisonous substances in Britain. In the notes, Russian side asked about the need for joint investigation, the use of institutions and organizations to ban chemical weapons. The notes contained a request for access to Russian citizen Yulia Skripal, which was denied. Britain refused to cooperate. Russian ex-spy Sergei Skripal and his daughter Yulia were attacked with a nerve agent on 04 March 2018 in Salisbury. They still remain in a 'very serious' condition in a hospital. EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
Forcat ndërkombëtare në Kosovë, KFOR-i dhe EULEX-i, “kanë miratuar në heshtje” arrestimin e drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në Mitrovicë, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova.

Sipas një postimi të Zakharovas në Twitter, fuqitë ndërkombëtare bartin përgjegjësinë më të madhe për sigurinë e banorëve joserbë në Kosovë.

Me arrestimin e Gjuriqit, fuqitë ndërkombëtare kanë treguar hapur pozicionin e shikimit përmes gishtërinjve. Kanë shikuar prej anash atë që ka ndodhur dhe nuk e kanë marrë përsipër, brenda mandatit të tyre, të parandalojnë veprimin e paligjshëm të autoriteteve të Prishtinës”, tha Zakharova.

Më 26 mars, Policia e Kosovës ka ndaluar Gjuriqin në pjesën veriore të Mitrovicës, pasi ai ka hyrë atje pa lejen e autoriteteve kosovare.

Shumë shpejt pas ndalimit, ai i është dorëzuar policisë në Serbi.

OPINIONE