Shqiperia

Zbulohet fotografia e rrallë, këta janë dy partizanët që u puthën në buzë

Një foto e publikuar nga Arkivat e Shtetit ku duken dy partizanë, që puthen në buzë, në ditën kur u shënua fitorja e partizanëve dhe çlirimi i Tiranës, u përfol shumë rreth një viti më parë dhe madje hapi edhe debate në qarqe historianësh dhe opinionin publik.

Ish kreu i Arkivës në Ministrinë e Brendshme Kastriot Dervishi ka publikuar sot foton ballore të këtyre dy partizanëve.

Në një postim në rrjetin social Facebook ai shkruan se në prani të dy partizanëve ka qenë i pranishëm një i moshuar edhe një fëmijë.