Bota

Zbulohet sekreti i ndyrë: SHBA krijoi dhe mbështet ISIS-in

Ky është një nga sekretet më të ndyrë të zbuluar deri më tani.

Dokumentet e Agjensisë së Inteligjencës së Mbrojtjes së SHBA-së (DIA) e provojnë këtë – dokumente të marrë nga Vëzhgimi Gjyqësor përmes një proçedimi nga Akti i Lirisë së Informacionit (FOIA).

Ato tregojnë që ISIS, al-Kaeda dhe grupe terroriste me ideologji të ngjashme janë “forcat kryesore” që përdoren si ushtarë amerikanë në Siri, Irak dhe gjetkë.

Miti i të ashtuquajturve “rebelë të moderuar” ishte diskredituar kohë më parë. Megjithatë, pretendimi se ata ekzistojnë vazhdon.

Dokumentet e DIA-s tregojnë se Amerika, NATO, Arabia Saudite dhe shtetet e tjera rajonale mashtruese mbështesin një kalifat islamik për të sfiduar, rrëzuar dhe zëvendësuar Bashar al-Assadin me një kukull perandorake.

Planet afatgjata amerikane / izraelite kërkojnë ristrukturimin e hartës së Lindjes së Mesme me Revolucione dhe Luftra Ngjyrash, duke zëvendësuar qeveritë e pavarura me regjimet e kukullave pro-perëndimore, duke ballkanizuar Irakun, Sirinë, Iranin dhe vendet e tjera rajonale për kontroll më të lehtë, duke plaçkitur burimet e tyre dhe duke shfrytëzuar popullin e tyre.

Në një artikull të janarit 2016 në Iran Review, Xhejms Fetzer diskutoi dëshminë e krijimit të ISIS-it nga Amerika:

Në shkurt të vitit 2015, ushtria e Irakut “zbriti dy avionë të Mbretërisë së Bashkuar me ngarkesa që mbanin armë për ISIS-in”, shpjegoi ai.

Në mars 2015, “forcat popullore irakiene … qëlluan një helikopter amerikan që mbante armë për ISIS-in në provincën Al-Anbar …”

Provat fotografike e vërtetuan këtë.

Në përgjigje të një kërkese siriane në prill të vitit 2015 për të shpallur ISIL (ISIS) një organizatë terroriste, “SHBA-ja, Britania, Franca dhe Jordania refuzuan …”

“Fotot … që tregojnë anëtarët e ISIS-it me ‘tatuazhet e ushtrisë amerikane’ nuk u raportuan nga mediat perëndimore.

Një dokument i DIA-s nga viti 2012 thotë se Perëndimi do të lehtësojë ngritjen e ISIS-it “për të izoluar regjimin sirian”.

Ish-kontraktori i CIA-s, Stiven Kelly tha se Uashingtoni:

“E krijoi ISIS-in për hir të Izraelit”, së bashku me sigurimin e “luftës së pafundme në Lindjen e Mesme”, për ta bërë shtetin hebre fuqinë dominuese rajonale dhe për të siguruar një “rrjedhje të vazhdueshme të urdhrave për armë nga kompleksi ushtarako-industrial në shtëpi …”

Luftëtarët e ISIS-it janë rekrutuar nga shumë vende, duke përfshirë ato perëndimore.

Në tetor të vitit 2015, kryetari i Komitetit të Çështjeve Ndërkombëtare të Shtetit në Rusi, Alexi Pushkov shpjegoi se Amerika nuk është:

“Aspak duke e bombarduar ISIS-in … Obama është duke gënjyer popullin amerikan”.

Në nëntor 2015, Vladimir Putin tha se dhjetra vende po mbështesin ISIS-in, duke përfshirë Amerikën dhe vendet e tjera perëndimore.

Fetzer:

“Ka shumë burime të tjera që konfirmojnë se ISIS u krijua nga SHBA-ja dhe mbështetet nga fuqitë perëndimore për të promovuar axhendën e tyre politike, dhe asgjë që vjen nga administrata e Barak Obamës nuk është e besueshme”.

“Që nga shfuqizimi i Aktit Smith-Mundt të vitit 1948 (i cili përjashtoi teknikat e propagandës dhe dezinformimit brenda Shteteve të Bashkuara) nga NDAA 2013, nuk ka burime të besueshme të lajmeve (mainstream) në SHBA …”

Në Uashington, “ISIS zakonisht quhet ‘Ushtria e John McCain’ … (një nga) avokatët më të hershëm të veprimit ushtarak (rajonal)” mbi pretekstin e rremë të luftës kundër ISIS.

Të dielën, Fars News citoi zëvendës shefin e shtabit të forcave të armatosura të Iranit, gjeneralin Mostafa Izadi, duke thënë:

“Ne posedojmë dokumente dhe informata që tregojnë mbështetjen e drejtpërdrejtë nga imperializmi i SHBA-së për këtë rrymë kaq të neveritshme (ISIS) në rajon që ka shkatërruar vendet islamike dhe ka krijuar një valë masakrash dhe përplasjesh”.

Uashingtoni e përdor ISIS-in dhe grupe të ngjashme në mendime si instrumente për luftën rajonale “prokurë”…

Të premten, Fars News citoi kryetarin e parlamentit të Iranit, Ali Larijani, duke thënë:

SHBA është lidhur me ISIS-in në rajon.”

ISIS, al-Kaeda, al-Nusra (ISIS në Siri) dhe grupe me ideologji të ngjashme janë krijimet e SHBA-së.

Ato janë përdorur si ushtarë këmbësorë për të çuar përpara perandorinë e saj – përgjegjës që kanë ndihmuar në përdhunimin e Uashingtonit dhe në shkatërrimin e vendeve njëra pas tjetrës.

Shumica e amerikanëve nuk janë të vetëdijshëm për axhendën djallëzore të Uashingtonit në Lindjen e Mesme, Azinë Qendrore, Afrikën e Veriut dhe gjetkë në emër të tyre – një komplot bipartizan kundër paqes, stabilitetit dhe sigurisë botërore, pa marrë parasysh koston e njeriut. / © Gazeta Impakt

OPINIONE