Bota

Zyrtare: Angazhimi bërthamor i Iranit varet nga strategjia e BE-s

Angazhimi i Iranit për Marrëveshjen Bërthamore, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), varet nga strategjia e Evropës ndaj sanksioneve amerikane kundër Iranit, tha kreu i Këshillit Strategjik të Iranit për Marrëdhëniet me Jashtë në Gjermani të dielën .

“Në qoftë se dalja Uashingtonit nga Marrëveshjes Bërthamore (JCPOA), atëherë Irani nuk është duke shijuar interesat e parashikuara nga marrëveshja, besnikëria e Iranit ndaj marrëveshjes natyrisht do të jetë e kotë”, ka thënë Kamal Kharrazi në një takim me ish-Ministrin Federal të Punëve të Jashtme, Joshka Fisher.

Evropa ka ndërmend të propozojë një paketë për t’iu kundërvënë sanksioneve në mënyrë që Irani të mbajë marrëveshjen, tha Fischer.

Ai shtoi se nëse Evropa i dorëzohet kërkesës së tepërt të Shteteve të Bashkuara, administrata e Presidentit amerikan, Donald Trump do të shtyjë Evropën në çështje të tjera.

Të dy politikanët diskutuan tërheqjen rajonale dhe amerikane nga JCPOA dhe roli i Evropës në mbrojtjen e marrëveshjes, si dhe problemet që politikat e Trump-it kanë shkaktuar për Europën.

Burimi : IRNA/ ML