Bota

Zyrtari i Hamas: Arrestimi i palestinezëve nga Arabia Saudite i papranueshëm

Një anëtar i politikës së lëvizjes palestineze të rezistencës Hamas e ka dënuar arrestimin e dhjetëra palestinezëve në burgjet në të gjithë Arabinë Saudite si “të papranueshme”, duke thënë se fushata e arrestimeve vazhdon e pabarabartë dhe se nuk është arritur asnjë përparim dramatik në këtë drejtim përkundër kontakteve me zyrtarët sauditë.

“Fushata e arrestimit saudit nuk mund të kuptohet ose pranohet. Këta janë palestinezët, të cilët e duan vendin e tyre dhe kauzën e tyre ashtu si të gjithë palestinezët që jetojnë në diasporë. Shpresojmë që ata të lirohen menjëherë”, tha Husam Badran në një intervistë ekskluzive me agjensinë e lajmeve palestineze në gjuhën arabe Quds Press të hënën.

Më 21 tetor, zëdhënësi i Hamasit Sami Abu Zuhri i tha agjencisë së lajmeve në gjuhën arabe Shehab në një intervistë ekskluzive se palestinezët që mbahen aktualisht në burgje dhe qendrat e paraburgimit në Arabinë Saudite janë të ekspozuar ndaj formave të ndryshme të torturave dhe metodave mizore të marrjes në pyetje.

“Fatkeqësisht, ekziston një procedurë e ashpër hetimi ndaj të arrestuarve, disa prej të cilëve i nënshtrohen formave të ndryshme të torturave. Hetuesit e kombësive të ndryshme po i pyesin ata, “tha ai.

Abu Zuhri shtoi, “Ka rreth 60 të arrestuar palestinezë (në burgjet Saudite), dhe disa prej tyre janë djem ose përkrahës të Hamas. Madje Fisa prej tyre kanë jetuar më shumë se tre dekada në mbretëri dhe kanë kontribuar shumë në ndërtimin e vendit. ”

Ai më tej vuri në dukje se Hamas ka bërë përpjekje të mëdha, Edhe London përmes kontakteve me një numër vendesh ose zyrtarë sauditë, për të siguruar lirimin e të burgosurve palestinezë, por të gjithë nuk kanë dobi.

Zyrtari i lartë palestinez theksoi se po monitoron nga afër rastet e të burgosurve palestinezë që po mbahen në Arabinë Saudite.

Më 14 shtator, Hamas u bëri thirrje autoriteteve Saudite që menjëherë të lirojnë zyrtarin e tij të lartë Muhamed al-Khudari, i cili jeton në mbretëri për mbi 30 vjet.

Khudari përfaqësoi Hamasin midis mesit të viteve 1990 dhe 2003 në Arabinë Saudite.

Ai ka mbajtur pozicione të tjera të rëndësishme edhe në lëvizjen palestineze të rezistencës.

Kthehemi në 3 qershor, gazeta e përditshme libaneze në gjuhën arabe al-Akhbar, duke cituar burime të informuara që kërkuan anonimitet, raportoi se zyrtarët sauditë kishin mbajtur dhjetëra shtetas saudit dhe mërgimtarët palestinezë në paraburgim për muaj me radhë për lidhjen në Hamas.

Raporti shtoi se figura më e spikatur midis të arrestuarve ishte Dr. Khudari.

Al-Akhbar vazhdoi të thotë se fushata e arrestimeve vazhdoi me mbylljen dhe kontrollin e rreptë të llogarive bankare, dhe ndalimin e dërgimit të parave nga Arabia Saudite në Rripin e Gazës.

Gjatë dy viteve të fundit, autoritetet saudite kanë dëbuar më shumë se 100 palestinezë nga mbretëria, kryesisht me akuzën e mbështetjes së Hamasit financiarisht, politikisht ose përmes faqeve të rrjeteve sociale.

Regjimi i Riad ka vendosur një kontroll të rreptë mbi fondet palestineze në Arabinë Saudite që nga fundi i vitit 2017.

Të gjitha dërgesat e emigrantëve palestinezë janë duke u kontrolluar fort, me pretekstin se këto fonde mund të shmangen në mënyrë indirekte dhe përmes vendeve të tjera në Hamas.

Zyrat e transferimit të parave u kërkojnë palestinezëve të paraqesin argumente të forta për këmbimin dhe nuk lejojnë që shuma e transferimit të parave të tejkalojë 3000 dollarë./Gazetaimpakt/presstv/

OPINIONE