Bota

# 10YearChallenge / “I njëjti dem”: ministri iranian tallet me Bolton

Javad Zarif ka treguar përsëri aftësinë e tij për pjekjen e zyrtarëve amerikanë në Twitter, këtë herë duke tallur Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare John Bolton për 10 vjet thirrje për të sulmuar Iranin.

Ndërkohë që Bolton mbetet i lidhur ngushtë me nivelet e klisheve në lidhje me ” mullahët ” e ” malinjve ” dhe “vrasës ” të Iranit , Zarif me një cicërimë vuri në dukje se kundërshtarët e tij me “mllef ” sa kane ndryshuar ne # 10YearChallenge.

Sfida  e fundit e pashmangshme e internetit  kërkon nga përdoruesit të krahasojnë një fotografi të vetes me një tjeter nga dhjetë vjet më parë. Ndërsa zakonisht shërbejnë për të theksuar se si gjërat kanë ndryshuar, të dy artikujt e kapur ne skrin e te postuar në Tweet sugjerojnë se dëshira e Bolton për të shkaktuar dhunë në shkallë të madhe në Iran është një gjë që ne gjithmonë mund ta llogarisim.

Krahasimi është në përputhje me statusin e Zarifit javën e kaluar, i cili e quajti ” obsesionin e pastër ” të Boltonit me Iranin “sjelljen e [një stalker psikotik që vazhdimisht ka dështuar. ”

Pavarësisht kërkesës së Boltonit   se administrata Trump ” nuk po ndjek një politikë të ndryshimit të regjimit ” në Iran, ai nuk ka qenë i turpëruar   duke treguar mendimin e tij personal për këtë çështje.

Ndërkohë që të gjitha kanalet zyrtare diplomatike janë mbyllur që kur Trump u mohua në marrëveshjen bërthamore të Obamës, Twitter është bërë një platformë e përkohshme për ofendime  mes dy kombeve. Nentorin e kaluar, Trump shkroi një meme të Game of Thrones për të kërcënuar me sanksione,   dhe Zarif tallej me Trump mbi komentet e tij mbi zjarret Kaliforni.

 

I zgjedhuri me kujdes nga Tramp per luftë, Bolton ka qenë një përkrahës i vazhdueshëm i ndërhyrjes dhe ndryshimit të regjimit, jo vetëm në Iran, por në të gjithë botën. Ai nuk ka keqardhje për mbështetjen e tij për luftën në Irak, ka thene se nuk kishte zgjidhje tjetër përveçse të ” përfundonte ” Korenë e Veriut dhe kohët e fundit ka filluar të rritë retorikën e Uashingtonit rreth Venezuelës./ RT/ Gazeta Impakt