Bota

20 civilë afganë të vrarë në sulmet ajrore të NATO-s

Të paktën 20 civilë, duke përfshirë 12 fëmijë, u vranë të dielën në sulmet ajrore nga NATO dhe forcat afgane të sigurisë në lindje të vendit.

Sipas Reuters, zyrtarët lokalë thanë se objektivi i Sharon Mawiya, një komandant taleban në Provincën Kunar, thuhej të ishte i fundit në një serie që synonte kryengritësit e lartë.

Gjatë sulmeve nga forcat afgane të sigurisë në krahinën jugore të Helmand më 2 dhjetor, guvernatori i tij, i cili ishte në mesin e talebanëve u vra.

Gjatë këtij muaji, disa komandantë të tjerë talebanë u vranë gjithashtu nga forcat afgane të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara dhe Forcat Ajrore të Afganistanit. Megjithatë, kjo përbën rrezik për jetën e civilëve.

Numri i viktimave nga bombardimet nga NATO dhe ushtria afgane është rritur ndjeshëm në vitin 2018.

Sipas statistikave të Kombeve të Bashkuara, 313 civilë u vranë dhe 336 u plagosën nga sulmet ajrore nga SHBA. dhe forcat afgane në nëntë muaj deri në fund të shtatorit, një rritje prej 39 përqind nga e njëjta periudhë e vitit 2017. ‘

Që nga viti 2011, Afganistani është zhytur nga një valë në rritje të dhunës dhe pavarësisht nga prania e trupave të huaja, shumë pjesë të vendit mbeten të rrënuara nga militantizmi.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj në NATO pushtuan vendin si pjesë e luftës së ashtuquajtur të Uashingtonit mbi terrorin.

Talibanët dhe grupet e tjera militante po kryejnë sulme të përgjakshme në Afganistan, duke vrarë ushtarakë dhe civilë dhe duke pësuar rëndë gratë dhe fëmijët.

Burimi : IRNA/ ML