Bota

52 fëmijë palestinez janë vrarë nga izraelitët që nga fillimi i vitit 2018, thonë grupet e drejtësisë

Një grup i njohur i të drejtave të fëmijëve, NGO ka raportuar se gjatë këtij viti, trupat izraelite kanë qëlluar dhe vrarë më shumë se 50 fëmijë palestinez në pjesën e okupuar të Bregut Perëndimor dhe atë të Rripit të Gazës.

Mbrojtja Internacionale për Fëmijë – Palestina raportoi të hënën se 52 fëmijë palestinez kanë humbur jetën si pasoj e sulmeve të ushtrisë izraelite që nga janari; 46 prej tyre janë vrarë në territorin e rrethuar, sidomos gjatë protestave anti – okupuese.

Sipas raporteve, 18 prej këtyre fëmijeve janë gjuajtur në kokë, 9 janë gjuajtur në gjoks, 7 në bark, 5 në fyt dhe të tjerët kanë pësuar pasoja fatale në pjesë të ndryshme të trupit.

Statistikat tregojnë se më shumë se 2100 fëmijë palestinez janë vrarë dhe mbi 13.000 të tjerë janë plagosur nga plumbat e vërtet izraelit që nga shpërthimi në ak Aksa në vitin 2000.

NGO po ashtu bënë thirrje pë arrestimin e ushtarëve izraelit të cilët vrasin apo plagosin fëmijët palestinez të mbrojtur me të drejtë ndërkombëtare.

Përafërsisht 240 palestinez janë vrarë nga forcat izraelite që nga protestat anti – okupim, të cilat filluan me 30 mars në Rripin e Gazës. Ndërsa më shumë se22.000 palestinez janë plagosur.

Përleshjet në Gaza e arritëm kulmin e tyre me 14 maj, në prag të përvjetorit të Ditës së Nakba-së (Ditës së Fatkeqësisë) që për koiçidencë sivjet përputhej me lëvizjen e ambasadës amerikane nga Tel Avivi në Jeruzalem.

Me 13 qeshor, Ambasada e Përgjithshme e SHBA-së miratoi një rivlerësim, e sponzorizuar nga Turqia dhe Algjeria, duke dënuar izraelitët për vrasjen e palestinezëve në Rripin e Gazës.

Rivlerësimi që u pëlqye edhe nga arabët dhe shtetet muslimane, mori 120 vota nga 193 anëtar asambleist , me 6 vota kundër dhe 45 abstenime.

Rivlerësimi thirri sekretarin e përgjithshëm të UN-së Antonio Guerres që të bëjë propozim brenda 60 ditëve, në rrugën dhe mendimin e sigurimit, mbrojtjes dhe mirëqenjes së palestinezëve civil që janë nën okupimin izraelit, duke përfshirë edhe “rekomandimin e një mekanizmi internacional të mbrojtjes”.

Po ashtu bënë thirrje për “hapa të menjëhershëm për kufizimin e izraelitëve për lëvizjen dhe hyrjen në Rripin e Gazës”.

Burimi : Press Tv/ ML

OPINIONE