Opinion

A do të kërkoni një guvernator kolonial nga SH.B.A.? A do t’i thërrisni trupat amerikane në rrugët e Stambollit?

Nga: Ibrahim Karagul

Nëse do të kishit mundur, ju do ta sillnit Turqinë në SH.B.A. Ju e ofroni atë si peng në SH.B.A. Ju do të kërkonit guvernatorë të kolonisë amerikane për territorin turk. Ju do të thërrisni ushtrinë amerikane në rrugët e Stambollit. Ju do të dëshironit që avionët amerikanë të qëndronin pezull në qiellin turk.

Nëse do të kishit mundur, do të kishit që SHBA të caktonin Presidentin e saj të ri Joe Biden nga Uashingtoni në Ankara. Ju do ta kthenit vendin përsëri në një “front”, një “urë”, një “garnizon”. Ju do të rivendosni tutelën dhe do të kërkoni një mandate qeverie përsëri.

Nëse do të kishit mundur, do të kishit harruar selxhukët, osmanët, Republikën e Turqisë, vazhdimësinë e të gjitha këtyre shteteve, trashëgiminë politike të këtij kombi, fuqinë historike dhe ndërtimin e gjeografisë; ju do të shkatërronit kujtesën e këtij populli, do të lodhni identitetin e tyre dhe do t’i skllavëroni ata.

Ju doni që terrori të godasë qytetet tona … Ju dëshironi një hapsirë terrori, një hartë rrethimi!

Nëse do të kishit mundur, do ta drejtonit këtë komb nëpër vështirësi ekonomike, varfëri, terrorizëm, primitivitet, kështu që ai do të humbte sërish vetëvlerësimin e tij dhe do të lypte miliona dollarë për të paguar pagat.

Nëse do të kishit mundur, do të formonit një Turqi qytetet e së cilës goditen nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), kufijtë e së cilës sulmohen, me harta të reja të Sevres të hapura për diskutim, me formula për të tkurrur Anadollin që promovohet si një “çështje kombëtare”, dhe me planin për të zvogëluar Turqinë që paraqitet si një çështje kombëtare dhe si një hartë rrugore për shtetet terroriste nën emrin “paqja e brendshme”.

Terrori vinte nga Iraku dhe pengohej. Sulmet u nisën nga Siria dhe ato u ndaluan. Qytetet tona u njollosën në gjak dhe u ndalua. Po ndërtohej një korridor terrori, një hartë rrethimi që shtrihej në kufirin iranian dhe Mesdheun dhe ajo u shkatërrua.

Ne do të kalojmë Mesdheun. Ne do të jemi të pranishëm në Oqeanin Indian, në Atlantik

Ata u përpoqën të mbytnin Turqinë në Mesdheun Lindor por ajo u shpërtheu në fytyrat e tyre. Të gjitha planet e tyre në Egje u shpërthyen në fytyrat e tyre. Tani po marrim një lajm të mirë për naftën dhe gazin natyror nga Mesdheu Lindor dhe Deti i Zi.

Tani flotat tona janë kudo në Mesdhe. Ata janë në Detin e Kuq, në Gjirin Persik. Ata së shpejti do të jenë në Oqeanin Indian dhe Atlantik.

Nëse do të mundje, do ta ndaloje gjithë këtë. Ju do ta bënit Turqinë një vend të mëshirshëm që ka frikë nga hija e vet edhe një herë; një vend që kontrollohet nga Brukseli, Londra, Berlini dhe Uashingtoni.

SH.B.A., Evropa dhe Izraeli qëndrojnë prapa terrorizmit, planeve të brendshme të konflikteve, operacioneve për të izoluar Turqinë në rajon dhe përpjekjeve të rrethimit. Megjithatë, ju e shihni Turqinë si armike dhe ato si aleate. Ju u përpoqët të ndaloni Turqinë dhe t’i lartësoni ato.

Kush mendon se Biden do të na dëbojë. Le ta shohim ta provojë!

Ju nuk kishit turp. Ju kurrë nuk keni ndjerë turp ose çnderim. Ju vlerësuat SH.B.A. dhe Evropën dhe mbështetët puçistët e Lindjes së Mesme. Ju madje keni bashkëpunuar me organizata terroriste. Ju u shqetësuat nga identiteti kombëtar, ndjenjat dhe ngritja e këtij vendi.

Presidenti i ri i SHBA Biden tha, “Ne do të mbështesim opozitën dhe do të heqim Erdogan.” Ju u entuziazmuat, u mbushët me shpresë dhe në pritje fërkuat duart tuaja së bashku. Kur u zgjodh Biden, ju ishit i pari që e përgëzuat atë, madje edhe para se të bëhej zyrtare presidenca e tij. Ju konkurruat për të “marrë urdhra”. Ju në mënyrë të turpshme u lutët “të shiheni, të mbështeteni dhe të sillni në pushtet”.

Ata u përpoqën të vrisnin Erdoganin, dhe ju madje e mbështetët këtë!

Ju i lidhni shpresat tuaja me një president të SHBA-së i cili po përpiqet të rrëzojë presidentin e vendit tuaj. Ju nuk mund të thoni, “Çfarë është për ju, pse ju intereson juve, kush mendoni se jeni.” Ju nuk mund të thoni, “Kjo është Turqia, ajo vendos vetë të ardhmen e saj.”

Ata shpërthyen kryengritjen e Parkut Gezi dhe ju i mbështetët. Ata ishin ata që kryen ndërhyrjen 17-25 dhjetor dhe ju i mbështetët ata. Ata sulmuan hapur Turqinë më 15 korrik 2016; ata u përpoqën të pushtonin vendin, bombarduan Parlamentin e këtij vendi, u përpoqën në një atentat ndaj presidentit të vendit në Marmaris dhe ju i mbështetët ata.

Biden nuk mund t’ju ndihmojë; do të rëndohesh si tradhtarë që je.

Cfarë do të bësh tani? Çfarë lloj grushti shteti do të provoni në bashkëpunim me Sh.B.A, Izraelin dhe Evropën? Ju do të punoni me Organizatën Terroriste Fetullah (FETÖ) dhe PKK. Por kë tjetër do të telefononi si partnerë?

A jeni i vetëdijshëm se po luftoni kundër Turqisë, që keni ndërtuar partneritete me armiqtë e Turqisë? Ajo që ju po kërkoni dhe ndiqni nuk janë zgjedhje, jo demokraci por një formë e pushtimit. Nuk e kuptoni.

Biden nuk mund t’ju ndihmojë. Sh.B.A nuk mund t’ju ndihmojë. Edhe sikur të mundte, do të dështonte. Planet tuaja për të mposhtur Turqinë me shkopin e SHBA do të bien. Ju do të rëndoheni me tradhtinë tuaj. Do të humbni mes faqeve të gabuara të historisë. Dhe ju e meritoni atë; ju do të mbaheni mend nga dëmi që i keni shkaktuar Turqisë.

Ata që mbështeten në SH.B.A. do të humbasin. Një rend i ri botëror po vendoset.

Sh.B.A nuk ishte në gjendje të zbulonte as rezultatet e zgjedhjeve për ditë me radhë. Ajo nuk ka më fuqi të ndryshojë regjime, të caktojë pushtet dhe të hartojë politika të brendshme. Ajo po përpiqet të mbajë në këmbë sistemin e vet; po lufton brenda. Nuk do të ketë asnjë përfitim për ju.

Tani është vendosur një rend i ri botëror, janë shfaqur fuqi të reja, rendi botëror ka ndryshuar, harta e fuqisë ka ndryshuar, një hartë e vendeve në rritje dhe në kolaps është zhvilluar, dhe ju nuk mund ta interpretoni as këtë.

Ata që mbështeten në Sh.B.A do të humbasin. Ata që mbështeten në Izrael, Evropë dhe regjime Arabe do të humbasin. Ata që mbështeten te Turqia, te ky vend, ky komb, historia e tij e pasur, trashëgimia e tij politike do të fitojnë; ato janë ato që fluturojnë.

Organizatorët e 15 korrikut krijuan një front të ri të brendshëm. Por bota po diskuton ‘orbitën e Turqisë’.

Sot, po diskutohen çlirimi i Shusha-s, Azerbajxhani dhe fitoret e Turqisë në Kaukaz. Po diskutohet ngritja rajonale e Turqisë nga Libia në Somali, nga Siria në Irak. “Boshti i Turqisë” po diskutohet në botë tani. Asnjë vend nuk mund të bëjë më asgjë kundër një fuqie të tillë.

Ata që planifikuan përpjekjen për grusht shteti të 15 korrikut planifikuan gjithashtu “Aleancën e Kombit”. Ata mblodhën parti politike të panjohura nën një çati të vetme. Ata i bënë ata të përqafojnë organizatat terroriste. U krijua një front i ri pro-mandatit, pro-tutelës. Ai përfshin Partinë Republikane të Popullit (CHP), PKK, Partinë Revolucionare të Çlirimit të Popullit / Frontin (DHKP-C), “opozitën konservatore” dhe grupet e ndikimit FETÖ që shfaqen si nacionalistë.

Zemërimi juaj ndaj Erdoganit u kthye në armiqësi ndaj Turqisë. Po pse Erdogan?

Ky vend kurrë nuk miratoi një qëndrim në mbështetje të Turqisë në lidhje me çështjet kombëtare. Një ndërhyrje u bë në Siri kundër korridorit të terrorit dhe ata kundërshtuan. Një ndërhyrje u nis në Irak për të ndaluar terrorizmin, dhe ata kundërshtuan. Një drejtues terrori si Khalifa Haftar u mund në Libi dhe ata kundërshtuan. Pushtimi tre dekadësh i gjatë në Karabah po përfundon dhe ato nuk mund të shihen askund. Ata madje mbështetën shpresat e tyre te Presidenti francez Emmanuel Macron në Mesdheun Lindor.

Zemërimi i tyre ndaj Erdoganit u kthye në armiqësi ndaj Turqisë. Pse SHBA dhe Evropa janë të zemëruar me Erdoganin? Pse duan ta heqin nga pushteti? E vërteta është se ai e shpëtoi Turqinë nga ndikimi i tyre; ai nisi një marshim të ri, ai nisi një revolucion, ai filloi periudhën e ngritjes pas themelimit të Republikës dhe ndërtoi një Turqi të madhe dhe të fuqishme.

Ata po thonë, ‘Nëse e rrëzojmë Erdoganin, ne mund ta ndalojmë Turqinë’

Perëndimi po na afrohet me një version të ri të Luftërave të Kryqëzatës. Atëherë, pse jeni me ata? Ju ishit pro-shtet, pro-nacionalizëm, ishit konservator / islamik; tani pse jeni ne te njejtin front me ata qe e quajne veten Kryqtare? Pse po i bini me plumba Turqisë nga pozicionet e tyre luftarake?

Ata po thonë, “Nëse e rrëzojmë Erdoganin, ne mund ta ndalojmë Turqinë.” Ata po përpiqen të shkatërrojnë Turqinë. Atëherë, pse po e sulmoni Turqinë? Pse jeni në të njëjtin front me ata që sulmojnë Turqinë dhe jo në “frontin e Turqisë”? Pse po e tërhiqni këtë vend poshtë ndërsa po rritet?

Mesazh nga drejtuesit e CHP-së për Biden: ‘Na caktoni, na shihni, na mbështesni’

Ambiciet dhe tërbimi juaj ju kanë verbuar. Ju jeni kthyer në struktura të dobishme. Prandaj, ata po e shfrytëzojnë plotësisht këtë. Ashtu si ata përdorën FETÖ dhe PKK, tani ata po përpiqen të përdorin ty. Por ju jeni më se i gatshëm.

Kjo ishte e vetmja arsye që lideri i CHP Kemal Kiliçdaroglu uroi Biden herët. Ishte një mesazh, “Na detyro, na shiko, na mbështet”. Ishte një urim i bërë në emër të të gjithë frontit. Ishte një deklaratë besnikërie.

Edhe Biden nuk mund të të shpëtojë

Përpjekja për grusht shteti në 15 korrik ndryshoi fatin dhe historinë e Turqisë dhe rajonit. Nuk ka kthim mbrapa. Pavarësisht se kujt ia apeloni, me kë jeni partner, nga i cili kërkoni ndihmë, asgjë e tillë nuk do të ndodhë më kurrë.

Bëni më të keqen! Edhe Biden nuk mund të të shpëtojë.

Aksi i Turqisë do të ndryshojë rajonin. Do ta shihni shumë shpejt./GazetaImpakt/yenisafak/