Bota

Ahed Tamimi nderohet nga Klubi i futbollit Real Madrid në Spanjë

Aktivistja e re nga Palestina u nderua nga gjiganti i futbollit Real Madrid të shtunën, kur udhëtoi në Evropë duke folur për disa ngjarje që tregonin gjendjen e palestinezëve.

Ahed Tamimi, ikona 17-vjeçare e rezistencës nga Palestina u nderua nga gjiganti spanjoll i futbollit Real Madrid të shtunën.
Përpara ndeshjes së derbit të Real Madridit me Atletico Madrid, Ahed u përshëndet nga Emilio Butragueno, ish-sulmuesi legjendar dhe një zyrtar i lartë i klubit.

Ajo u prezantua me një këmishë të Real Madridit me emrin e saj të shkruar mbrapa, së bashku me numrin nëntë që përdoret zakonisht nga grevistët. Ahed u ftua gjithashtu për të vizituar stadiumin Real Madrid, Santiago Bernabeu.

Festa e Ahed dhe mikpritja nga klubi i futbollit, mori shumë kritika nga zyrtarët izraelitë. Ambasadori izraelit në Spanjë, Daniel Kutner u shpreh në Twitter i pakënaqër dhe u zotua se nuk do ta vizitojë Santiago Bernabeun.

“Ahed Tamimi nuk është një luftëtare paqësore, por një avokate e dhunës dhe terrorit. Institucionet që e pranuan dhe e mirëpritën atë në mënyrë indirekte inkurajojnë agresionin dhe jo dialogun apo mirëkuptimin që na nevojitet. Sot nuk po shkoj në Bernabeu “.

Ndërkohë, mbështetësit dhe simpatizantët e çështjes dhe luftës së Palestinës mirëpritën përpjekjet e Real Madridit për të nderuar fytyrën e rezistencës palestineze. Më 20 shtator, ministri i jashtëm spanjoll, Joseph Borrell tha gjatë një konference të Bashkimit Evropian se Spanja do të shtyjë BE të njohë shtetin e pavarur të Palestinës. Nëse veprimi dështon, qeveria e udhëhequr nga Pedro Sánchez do të marrë parasysh një njohje vetëm nga Spanja, një vendim, i cili u mirëprit nga Lidhja Arabe dhe udhëheqja palestineze.

E reja u burgos për tetë muaj pasi goditi dy ushtarë okupatorë izraelitë që qëlluan kushëririn e saj 15-vjeçar dhe po ngacmonin familjen e saj në oborrin e shtëpisë së tyre në fshatin Nabi Saleh të Bregut Perëndimor të pushtuar. Ajo dhe nëna e saj Nariman u liruan nga burgu izraelit në fund të korrikut. Që nga mesi i shtatorit, Ahed ka udhëtuar nëpër disa vende në Evropë, duke folur për okupimin e paligjshëm të Palestinës, paqartësinë e palestinezëve dhe shpresën e tyre për një Palestinë të lirë në të ardhmen.

Më parë në shtator, Ahed foli në ngjarje politike në  Francë dhe Greqi. Aktivistja fillimisht ishte ndaluar të udhëtonte jashtë vendit nga autoritetet izraelite. Por pavarësisht nga çdo pengesë, ajo dhe babai i saj, Bassem Tamimi arritën të mbërrinin në Evropë për të fituar solidaritet më të madh ndërkombëtar për shkakun palestinez.

Burimi: Telesur/ Gazeta impakt