Amerika paralajmëron Turqinë të mos i sulmojë kurdët e Sirisë

Departamenti i Shtetit i SHBA i kërkoi Turqisë të enjten të mos marrë masa ushtarake kundër rajonit Afrin në Siri dhe bëri thirrje n që Ankaraja të mbetet e përqendruar në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në rajon.

E pyetur rreth shenjave që Turqia po përgatiste për të sulmuar Kurdët në Afrin, zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha në një konferencë: “Ne i bëjmë thirrjr… turqve të mos ndërmarrin asnjë veprim të tillë “.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne