Bota

Biseda Erdogan-Al Thani, në fokus marrëdhëniet dypalëshe dhe Palestina

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) me rastin e Fitër Bajramit zhvilloi një bisedë telefonike me Emirın e Katarit Sheikun Tamim bin Hamad al-Thani

Sipas presidencës në bisedë u diskutuan çështje dypalëshe dhe rajonale dhe u konfirmua vendosmëria për të forcuar lidhjet dypalëshe.

Erdoani dhe Emiri i Katarit përshëndetën edhe rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që kërkon mbrojtje për palestinezët.

Presidenti Erdoan dje zhvilloi nga një bisedë telefonike edhe me Mbretin e Arabisë Saudite, Selman Bin Abdulaziz, Kreun e shtetit të Palestinës, Mahmud Abbas dhe me Presidentin e Pakistanit, Memnun Hysejin./ trt

OPINIONE