Shqiperia

Bylykbashi: Edi Rama është ‘KÇD’, kap çfarë i duhet

I ftuar në “Tempora”, në Ora News, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, është shprehur se kryeminsitri Edi Rama nuk është KÇK, “Kap ça t’kapësh”, por KÇD, “Kap çfarë i duhet”.

Pjesë nga biseda në studio: 

Meço: Sot Edi Rama është i gjithëpushtetshëm.

Bylykbashi: Edi Rama është KÇD, kap çfarë i duhet.

Shabani: Ai po kap edhe çfarë nuk i duhet.

Meço: Opozita këtë vetëm e konstaton.

Bylykbashi: Ne e kemi luftuar këtë gjë deri sot tek Astiri.

Meço: Ju thatë që fadromat do kalojnë mbi trupat tanë para se të shkojnë tek ato shtëpi. Si ndalet?

Shabani: Unë mendoj se Rama nuk do të ishte sot në pushtet me një sistem te ri zgjedhor. Ai ka marrë në zgjedhjet e 2017 ka marrë 48% të votave. Ky sistem po të ishte i pastër duhet të kishte 67 deputetë. 7 deputetë i ka marrë nga skema zgjedhore. Nga mënyra si i ndau zonat zgjedhore. Nëse ai do kishte 67 deputetë, këta të tjerët do ishin në pushtet dhe ai nuk do të ishte fare në pushtet.

OPINIONE