Shqiperia

Çelja e negociatave/ Zbulohet e vërteta e hidhur

Ish- Kryeministri Sali Berisha, në një përgjigje, kthyer një student në lidhje me negociatat, ka hedhur dritë mbi procesin.

Sipas Berishës, e vërteta e hidhur është se “Qeveria e Noriegës” ka djegur dy data për çeljen e negociatave: 13 dhjetor 2016 dhe 27 qershor 2018.

“Por akoma më e hidhur është se dhe fundi i vitit 2019 për Shqipërinë është një datë shumë më e pasigurt për çeljen e negociatave me BE, se sa ç’ishin dy datat që dogji Edvin Kristaq gënjeshtra. Fundi i vitit 2019 për ne është shumë më i pasigurtë, sepse, ne me këtë Qeveri dështake shkojmë drejt tij si me një Qeveri që ka mbetur dy herë në klasë”, ka shkruar Berisha në përgjigjen për studentin.

Postimi i plotë:

Pergjigje zotit Vasil Trapani!

Te dashur miq, studenti i Universitetit te Tiranes, Vasil Trapani ne nje mesazh te tij me shkruan:

“Pershendetje zoti Berisha jam student ne Universitetin e Tiranes dhe si te gjithe te rijte jame shume i interesuar per integrimin e vendit tim ne Europe. Une kame dy pyetje per ju, per zhvillimet e fundit,

– Se pari ndryshe nga sa shkruani ju se Keshilli i Ministrave te BE hodhi posht rekomandimin e Komisionit per hapjen e negociatave me Shqiperine, kryeministri dhe qeveritaret pasi na thane se u vendos hapja e negociatave per çka i pergenjeshtroj vet ministri i jashtem gjerman tani paraqiten apo shtiren te gezuar mbasi sipas tyre morem nje date per hapjen e negociatave pas nje vit e gjysem apo ne fundin e vitit 2019? dhe

– Se dyti, Kryeministri dhe Ministri Bushati trumbetojne me te madhe se vitin e ardhshem nuk ka nevoje qe Komisioni Europian te paraqese ne Keshill raport te ri per hapjen e negociatave me Shqiperine pasi tashme eshte vendosur hapja e tyre ne fund te vitit 2019,ju lutem si qendron e verteta dhe desha te dije a ka nevoje qe ne fund te vitit 2019 Komisioni Europian te paraqese raport te ri per Shqiperine?”

I dashur Vasil, eshte e vertet se prej kater ditesh Jorgo Zografi i dyte ne krye te qeverise dhe narkoministrat e tij, shpura e horrave dhe prostitutave te tij ne funksione te larta ne administrate, media etj, qe po shkaterrojne endrren tuaj europiane per te mbuluar disfaten e tyre te turpshme te pashembullt, dhe per here te dyte, per çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, brohorasin dhe kercejne nga “sevdaja” te nxire si zifti dhe me hipokrizi, marrezi por dhe poshtersi per te shitur si fitore deshtimin e tyre.

Piktori deshtak me shpuren e tij, pasi deshtoi te shese si çelje te negociatave hedhjen poshte nga Keshilli te rekomandimit te Komisionit Europian per shkak te mos permbushjeve te standarteve minimale per hapjen e tyre, çirren te lemeritur ‘fitore fitore’, duke thene se ne Luksemburg nuk deshtuam por fituam sepse tani kemi nje date ndaj dhe me mire, shyqyr qe nuk u hapen, ndonese kjo per here te dyte per te pritur edhe nje vit e gjysem çeljen e tyre.

Sipas kesaj llogjike te tyre trashamane dhe primitive duhet te festojme se datat 31 dhjetor e vitit 2016 dhe 27 qershor te vitit 2018 nuk ishin dy data ne te cilat Keshilli i Ministrave te BE nuk shqyrtoi dhe nuk hodhi poshte ne mbledhjet e tij ne keto data rekomandimet e Komisionit Europian per çeljen e negociatave me Shqiperine. Qesharke! Dava funderrinash.

Kerkoj ndjese per shprehjen Vasil, por ky eshte nje cinizem i padurueshem, pafytyresi ekstreme ndaj qytetareve ne teresi dhe te rinjve shqiptar ne veçanti, aspiratave, idealeve te tyre europiane.
Kjo eshte nje perpjekje primitive e narkoqeverise per t’ua shitur shqiptareve deshtimin e tyre te plote per suksese dhe disfaten e turpshme per fitore!

E verteta e hidhur eshte se qeveria e Norieges ka djegur dy data per çeljen e negociatave: 13 dhjetor 2016 dhe 27 qershor 2018. Por akoma me e hidhur eshte se dhe fundi i vitit 2019 per Shqiperine eshte nje date shume me e pasigurt per çeljen e negociatave me BE se sa ç’ishin dy datat qe dogji Edvin Kristaq Genjeshtra.

Fundi i vitit 2019 per ne eshte shume me i pasigurte, sepse ne me kete qeveri deshtake shkojme drejt tij si me nje qeveri qe ka mbetur dy here ne klase. E kupton vete ti Vasil se çfare mendojne per nxenesin qe ka perseritur dy here te njejtin vit siç eshte rasti i qeverise se piktorit deshtak.

Ne dhjetor te vitit 2016, Keshilli vertet nuk miratoi rekomandimin e Komisionit per çeljen e negociatave me Shqiperine por ai per te hapur keto negociatat kerkoi plotesimin e 5 kushteve qe kishte percaktuar ne vitin 2015 dhe jo te tjera!

Kurse kesaj radhe, per shkak te mos plotesimit madje perkeqesimit te 5 kushteve dhe disa standarteve te tjera, Keshilli jo vetem hodhi poshte rekomandimin e Komisionit Europian per hapjen pa kushte te negociatave me Shqiperine dhe la ne klase per se dyti narkoqeverine e Norieges por ai mbi dyfishoi kushtet per hapjen e tyre.

Keshtu, me 27 qershor 2018 Keshilli i Ministrave nga 5 qe ishin vendosi 13 kushte dhe shtyu edhe per nje vit e gjysem tjeter shqyrtimin e rekomandimit te Komisionit Europian.

Per çdo njeri qe do kete vend ne Europe, Edi Rama, per shkak te interesave te tij te krimit, droges e korrupsionit, nuk do plotesoje kurre jo 13 por as dhe tre kushte te vetme, ndaj dhe fundi i vitit 2019 eshte thjesht nje date iluzive e paarritshme me kete qeveri.

Po keshtu, mashtrim i paskrupllt dhe vulgar eshte pretendimi i Edvin Kristaq Rames se kesaj radhe, pra ne fund te vitit 2019, meqenese sipas tij eshte caktuar data, nuk ka nevoje per raport te ri te Komisionit Europian. Lidhur me kete pretendim absurd theksoj se;

Se pari, fundi i vitit 2019 nuk eshte data e çeljes se negociatave por eshte parashikuar si afati me i afert i shqyrtimit te mundesise se hapjes tyre ne rastse jane plotesuar 13 kushtet.

Se dyti, per rezultatet e plotesimit te 13 kushteve jo vetem qe Komisioni do te paraqese raport te ri qe do sherbeje si baze per shqyrtimin e hapjes se negociatave, por ne nje rast unik Keshilli i Ministrave do vendose, do votoje vetem pas perfundimit te procedurave te miratimit edhe nga parlamente te vendeve anetare, siç thuhet ne dokumentin zyrtar te Keshillit te Ministrave te dt 27 qershor 2018.

Si perfundim, i dashur Vasil ata qe pretendojne apo besojne se me Noriegen ne krye te qeverise dy here ngeles ne klase do hapen pas nje vit e gjysem negociatat e BE me Shqiperine, jane njerez qe u pelqen te mashtrohen pasi verberisht besojne se ai qe i ka mashtruar dy here me pare nuk do te mashtroje te treten here!?

Me urimet me te mira per ju dhe respekt, sb