Bota

Clinton: Mosndekja e Comy “ishte një gabim”

Ish-kandidatja presidenciale e SHBA nga Partia Demokrate, Hillary Clinton beson se “ishte një gabim” për të që nuk shkoi pas drejtorit të atëhershëm të FBI-së, James Comey, gjatë fushatës zgjedhore presidenciale të 2016-ës.

Clinton, që përfundimisht humbi zgjedhjet ndaj rivalit të saj republikan, Donald Trump, i bëri këto deklarata në një fragment të sapo lëshuar nga libri i saj i ardhshëm “Çfarë ndodhi”. Fragmenti u botua nga The Daily Beast të mërkurën. Para zgjedhjeve, drejtori tani i shkarkuar iFBI udhëhoqi një hetim në përdorimin e Clinton nga një server personal për të shkëmbyer emaile qeveritare derisa ishte sekretare e shtetit. Ai e quajti atë “jashtëzakonisht të pakujdesshëm” për përdorimin e një serveri privat të postës elektronike si sekretare e shtetit nga viti 2009 deri në 2013. Pas zgjedhjeve, Comey filloi të hetojë lidhjet e dyshuara të Presidentit Trump me Rusinë, si dhe një seri sulmesh kibernetike kundër fushatës së Clintonit, të cilën demokratët pretendonin se ishin kryer nga hakerat rusë. Trump shkarkoi Comey. Në librin e saj, që do të botohet më 12 shtator, Clinton shkroi se ajo po planifikonte të “godiste rëndë” Comey por fushata e saj e këshilloi atë kundër saj. “Instinkti im i parë ishte se fushata ime duhet të rikthehej shumë dhe t’i shpjegonte publikut se Comey kishte tejkaluar shumë kufijtë e tij – i njëjti argument (Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm) Rod Rosenstein do të bënte pak muaj pas zgjedhjeve”, shkroi Clinton. “Kjo mund të ketë shfarosur dëmin politik dhe bëri që Comey të mendojë dy herë përpara se të thyejë protokollin përsëri disa muaj më vonë. Ekipi im ngriti shqetësime me atë lloj qasjeje konfrontuese”, shtoi ajo. “Në fund, ne vendosëm se do të ishte më mirë t’a lëmë të shkojë dhe të përpiqet të lëvizë. Duke parë prapa, ky ishte një gabim”, vazhdoi ajo. Clinton dërgoi më shumë se 30,000 emaile potencialisht konfidenciale ndërsa drejtoi Departamentin Amerikan të Shtetit. Kjo është përkundër faktit se ajo kishte fshirë mijëra e-maile para se të ktheheshin në server. Më 8 nëntor të vitit të kaluar, Trump akuzoi Clintonin se kishte shkelur ligjet federale për përdorimin e një serveri privat të emaileve dhe duke përdorur lidhjet e saj politike për t’i ikur krimit. Clinton kishte udhëhequr ndaj Trump gjatë gjithë fushatës në shumicën e sondazheve, përveç javës së fundit të zgjedhjeve, kur ajo humbi terren ndaj Trump. Trump tronditi botën më 8 nëntor duke mposhtur Clinton në zgjedhjet presidenciale, duke dërguar Shtetet e Bashkuara në një rrugë të re dhe të pasigurt./ PT

OPINIONE