Shqiperia

Denoncohet Taulant Balla: Doktoratura në Rumani është plagjiaturë

Pas Mimi Kodhelit, Blerina Gjylametit dhe Ogerta Manastiruliut, tjetër figurë e lartë e Partisë Socialiste rezulton me doktoraturë plagjiaturë; eshte deputeti Taulant Balla.

Zbulimi është bërë nga Alfonc Rakaj, i diplomuar ne King’s College Londer dhe është denoncuar nga ish zevendës ministri i Arsimit, Taulant Muka.

“Z. Balla si figure publike me pushtet politik tregon qe eshte diplomuar me Summa Cum Laude (titull ekselence), gje qe menjehere ngre dyshime. Rezultati i kerkimit, sic shihet, eshte zhgenjyes. Kjo jo per faktin se eshte z. Balla, por per poziten e tij, qe mes te tjerash eshte edhe Kryetar i Grupit Negociator te Kuvendit ne Parlamentin Europian”, shkruan Muka.

Titulli ‘Summa Cum Laude’ perfaqeson nivel te larte njohurit dhe jepet per nje numer te limituar studentesh, te cilet shfaqin aftesi te veçanta.

OPINIONE